Co mi škola vzala a dala?

16. března 2008 v 14:21 | HÁDEJ-KDO-TO-PÍŠE |  ╠ 2.číslo - listopad 2006
Co myslíte, že vám odpoví dítě na otázku: ,,Co mi škola dala?" Řekne: ,,Nic". Někdo to myslí vážně, ale neuvědomuje si, že to vlastně vůbec není pravda. Určitě by to řeklo i mnoho deváťáků, kteří se letos dostali na střední školy. Pravda je ale jiná. Myslím si, že kdyby jim škola nic nedala, nebyla by úspěšnost při přijímačkách tak veliká. Vlastně je to takový módní trend říct toto jednoslabičné a lehké slovo hned jen tak bez rozmýšlení. Většina lidí se nad otázkou ani nezamyslí a už odpovídá: ,,Nic". Je to lehké. Kdybyste totiž řekli něco rozumného, hned by se ve škole ozvalo: ,,Šprte!!" a jiná slovíčka od posměváčků, kteří mají asi zlost, že jim škola tak nejde jako těm ,,šprtům". A smějí se jen ti, co opravdu nepřemýšlí. Kdyby se zamysleli, přišli by třeba na vědomosti, které nám nikdo nevezme, nebo na zážitky a vzpomínky, které si rovněž uchováme v srdci jen my sami.

Mně škola dala mnoho. Vědomosti, které se v dnešním světě cení penězi a uznáním, zážitky a vzpomínky na dny zkoušení a písemek, výletů a exkurzí, kamarády, kteří nám byli oporou ve chvílích písemek, když nám dávali opisovat, ve chvílích zklamání ze špatných známek, a chvíle dobrodružství, kdy jsme bojácně pobíhali po škole za kamarády do jiných pater. Někoho může napadnout i spousta jiných věcí, ale na vědomostech se všichni shodneme.
Po dlouhém zamyšlení jsem však přišla jen na jedinou věc, co mi škola vzala. Je to čas, který ale přeměnila ve vědomosti. Nevím, možná vás po ještě delším přemýšlení napadne něco jiného.
Škola je opravdu základ života. Jen si představte, jak bychom žili, kdyby nikdo z nás nechodil do školy. Marie Terezie tenkrát moc dobře věděla, proč tu povinnou školní docházku zavádí. Moc dobře věděla, že bez znalosti psaní a čtení se člověk ani nepodepíše, bez znalosti počtů, že ho každý chytrý ošidí.
Vím, že je těžké se naučit něčemu novému a těžkému, ale rozhodně se to vyplatí.
Každý v každém věku by se měl nad touto otázkou zamyslet. Vždyť ve škole jsme trávili, trávíme a budeme trávit tolik času.
A co dala a vzala škola vám?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama