Eragon & Eldest

14. března 2008 v 23:03 | redakce |  ╠ 3.číslo - březen 2007
Není to tak dlouho, co se na našich pultech v knihkupectvích objevila nová knika, která slibovala nebývalé dobrodružství. Na její zadní stránce se psalo: Bestseller v Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Postupně se Eragon stal bestsellerem i v České republice. A oč v něm vlastně jde?
Děj se odehrává v zemi zvané Alagaësie, kterému kraluje zlý Galbatorix se svým drakem, který je poslední svého druhu. Ale ouha, venkovský chlapec Eragon nalezne při lovu v lese podivný modrý kámen. Brzy zjiszí, že to není kámen, ale vejce a ne ledajaké - je to dračí vejce. Eragon si dračí mládě ponechá a drak (vlastně dračice se jménem Safira) roste a roste. Tohle se doslechne král a okamžitě za náím vyšle své zrůdné posluhovače - ra'zaky. Eragon a Brom (ukrývající se starý Dračí jezdec) spolu uprchnou hledat ra'zaky, kteří zabili jeho strýce Gera. Ti je však přelstí a zabijí i Broma. S Eragonem to vypadá hodně zle, naštěstí se k němu připojí Murtagh a doprovází jej při záchranné misi, kdy osvobodí elfku Aryu. Poté prchají do Beorských hor, kde se skrývají Vardenové (odbojní válečníci proti králi) a trpaslíci, s královskou armádou v patách. Naštěstí se dostanou do Farthen Duru k Vardenům. Královští Urgalové ve vedení se Stínem se však dostanou starými trpasličími chodbami do Farthen Duru a vypukne boj, při kterém Eragon z posledních sil zabije Stína. Urgalů se zmocní zmatek, takže Vardenové vyhrají. Ke konci jej jakási osoba přemlouvá, aby se vydal za elfy do lesů Du Weldenvarden.
V druhém díle s názvem Eldest se stane několik podstatných věcí: Eragon se vydá za elfy; tam zjistí, že žije ještě jeden Dračí jezdec, onen Jezdec a jeho drak je budou učit; Eragon zjistí, že je bratrem Murthaga a tím pádem synem Morzana, který pozabíjel mnoho Jezdců.
Třetí díl ještě nevyšel, název se však zná. Bude se jmenovat Empire.
Letos přišel do našich kin i zfilmovaný Eragon. Bedeme jej hodnotit v různých kritériích.
1. Obsah filmu: příliš stručný; děj se odehrává velice v rychlém sledu; jinak poutavý a zajímavý
2. Podoba filmu: krásná krajina; úžasné efekty (např. oči vědmy Angely); nádherný hlas Safiry
3. Film versus kniha: kniha je mnoho lepší; chybí zde několik podstatných skutečností (např. kočkodalk Solembul, Dras-Leona, Jeod, poušť Hadarak, zabití ra'zaků aj.) Zkráceně: PŘEČTĚTE SI KNIHU !!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama