Harry Potter a relikvie smrti

15. března 2008 v 11:36 | Evulka |  ╠ 5.číslo - březen 2008
Dnem 31. ledna 2008 skončilo natěšené čekání na poslední, sedmý díl fenoménu jménem Harry Potter. Vždy, když vyšla v předchozích letech kniha o Harrym Potterovi, jsme se mohli po jejím přečtení těšit na další díl. Teď, po tom, co Joanne Kathleen Rowlingová ságu sedmým dílem, jež nese jméno "Relikvie smrti", ukončila, už se kromě filmů nemáme nač těšit. Potud chmurné myšlenky. Přes všechny tyto neradostné úvahy jsem netrpělivě očekávala, kdy už mi konečně přijde vytoužená kniha. Hned po tom, co mi přišla, vrhla jsem se na čtení. V tu chvíli mi bylo jedno, že se musím učit do dějepisu a do fyziky, v mé hlavě figurovala jen jedna věc: kniha, do níž jsem se úplně pohroužila a přelouskala ji se zatajeným dechem. Děj naprosto splnil má očekávání. Jen jsem žasla nad tím, jak to má Rowlingová všechno dokonale promyšlené. Z věcí, které se v předchozích dílech zdály být nepodstatnými maličkostmi, se vyklubaly věci mající obrovský význam. Vždy, když už se zdálo, že Harry a jeho přátelé jsou ztraceni, je zachránila ta nejabsurdnější věc, jež by vás ani ve snu nenapadla, ale přitom to byla věc, která naprosto dávala smysl a mysleli jste si, že to tak musí být a jinak to ani nejde.

Nejvíce očekávané bylo to, zda Harry přežije a zabije Voldemorta nebo bude svým dávným nepřítelem poražen. Už před vydáním knihy Rowlingová prozradila, že Harryho zemřít nenechá, a tak jsme mohli být už jen zvědaví na to, jakým způsobem se Harrymu podaří přemoci nejstrašnějšího černokněžníka všech dob. A jakže se mu to podařilo?
Spolu s Ronem a Hermionou se Harry vydává hledat zbývající čtyři viteály. Najdou tři - medailonek Salazara Zmijozela, jenž byl ukryt v domě na Grimmauldově náměstí, ale díky nenechavým prstům Mundunguse Fletchera se dostal až k Dolores Umbridgeové; šálek Helgy z Mrzimoru, který byl ukryt u Gringottových v trezoru Smrtijedky Belatrix Lestrangeové a diadém Roweny z Havraspáru, jenž byl, podle Voldemorta, geniálně ukryt na dostupném místě - v Komnatě nejvyšší potřeby v Bradavicích. Posledním, šestým viteálem, který bylo potřeba zničit, byl Voldemortův had Nagini - toho zabil Neville Longbottom. Všechny viteály bylo možné zničit jen pomocí baziliškova jedu, meče Godrika Nebelvíra nebo zložárem, což byla forma té nejčernější magie. Co však Harry netušil bylo to, že když se ho Voldemort pokusil kdysi zabít, odlomil se mu kousek duše a našel s místo v Harryho těle. To znamenalo, že pokud má být Voldemort definitivně poražen, musí s ním zemřít i Harry. Smířen s osudem a také proto, aby ochránil své přátele, se Harry nechá Voldemortem zabít a tím dosáhne toho, co by nečekal - Voldemort nezabil jeho, ale ten zatoulaný kousek své duše, který v Harrym jako parazit přebýval. V závěrečném souboji mezi Harrym a Voldemortem vyplouvá na povrch tolik souvislostí, že to člověk není v první chvíli s to pochopit a Voldemort umírá kletbou, kterou vyslal on sám proti Harrymu, ale jež se obrátila proti němu. Celou polovinu knihy nás, jak už název knihy napovídá, provázejí relikvie smrti. Jsou to tři předměty: kámen vzkříšení, jež sloužil jako viteál, neviditelný plášť, co má Harry po svém otci a bezová hůlka, patřící dříve Brumbálovi a jíž byl zabit Voldemort. Co by mohlo čtenáře velmi zaujmout je hádka mezi Harrym a Ronem a zakončení knihy. To představuje krátká kapitola s názvem "O devatenáct let později", kde se dozvídáme něco o Harryho životě po poražení Voldemorta a o jeho dětech.
Na knize bych viděla jediné mínus - příliš mnoho mrtvých v řadách Harryho přátel. Jinak je úžasně napínavá a velmi dobře se čte, takže vám ji můžu vřele doporučit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama