Kde se píše o Křižanově

15. března 2008 v 11:07 | Mgr. Eva Nagyová, redakce |  ╠ 4.číslo - únor 2008
Velkou zásluhu na zpracování historie našeho městečka má bezesporu křižanovský rodák JUDr. Jindřich Chylík. V roce 1905 napsal "Tři přednášky o historii Křižanova". Z jeho materiálů čerpal i Augustin Kratochvíl, když v roce 1907 vydával vlastivědný sborník "Velkomeziříčský okres". Také Karel Kostka, nadlesní křižanovského panství, v roce 1928 popisuje historie Křižanova ve svém německy psaném díle "Geschichbe der Herrsbechaft Křižanov" (Dějiny panství Křižanov).

Všechny jmenované materiály však nebyly široké veřejnosti příliš známé, a proto Obecní úřad Křižanov vydal v roce 2002 publikaci "Křižanov od historie po současnost". Publikace byla zpracována poměrně stručně a spíše informativně paní Julií Urbanovou a Mgr. Evou Nagyovou.
Podrobnější informace jsou zpracovány v publikaci "Křižanov II.", vydané roku 2006 opět Obecním úřadem Křižanov a za finanční pomoci Fondu Vysočiny. Autorkami publikace jsou PaeDr. Libuše Čermáková, Nila Vodičková a Mgr. Eva Nagyová. Bylo vydáno 700 kusů publikace, ale pro velký zájem bylo vytisknuto dalších 500 kusů.
V současné době připravuji další publikaci o našem městečku. Tentokrát v ní budou zahrnuty další zajímavosti z historie Křižanova, práce zastupitelstva Křižanova v posledních letech a pověsti z Křižanova a okolí. V publikaci budou kromě fotografií i ilustrace Bc. Andrey Stehlíkové. Kniha vyjde tiskem ještě v letošním roce. Bude vydána a plně hrazena Úřadem městyse Křižanova.
Nevím jak vy, ale my se na novou knihu o našem opravdu zajímavém městečku těšíme. A jak se tak těšíme, rozhodli jsme se udělat anketu s obyvateli Křižanova, kterých jsme se ptali na otázku: Co vám chybí v Křižanově?
bazén, aquapark 11
víceúčelové hřiště, hřiště 5
posilovna 2
zverimex 2
dětský klub 2
kultura 2
více místa, které není města 2
lepší spoje, rychlík 2
sport 1
supermarket 1
eko dvůr 1
obuv 1
Jak vidíte, nejvíce občanům městyse chybí nějaký ten bazén, jednomu dotazovanému dokonce "koupaliště, ale pořádné". Naopak 6 lidem zde nechybí nic, z nichž to jedna paní komentovala slovy: "Až vám bude 70 let, taky vám bude všechno jedno." 3 lidé komentovali otázku tím, že nejsou odtud a jako vždy i nyní několik (přesněji řečeno 8) dotazovaných nemělo čas. Tak snad příště...
A co vám chybí v Křižanově?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama