Křižanov

15. března 2008 v 10:34 | redakce |  ╠ 2.číslo - listopad 2006
Křižanov je městečko ležící na Českomoravské vrchovině. Prvním známým majitelem panství byl Přibyslav z Křižanova. Jeho dcera Zdislava byla velmi zbožná, založila klášter řádu sv. Dominika a celý život se starala o chudé a nemocné. Po smrti byla prohlášena za svatou a to r. 1995.

O tomto a mnoho dalším se dočtete v knize Křižanov od historie po současnost, kterou zpracovaly Mgr. Eva Nagyová a Julie Urbanová.
Nyní však bylo vydáno pokračování s názvem Křižanov II., jenž je mnohem obsáhlejší než první díl. Pracovaly na nšm Nila Vodičková, PeadDr. Libuše Čermáková a Mgr. Eva Nagyová. Vydání této knihy stálo přibližně 133 000 Kč. Knihu obdrží každý dům v Křižanově zdarma.
Křižanova se týkala také naše anketa s otázkou, která zněla: Co Vás napadne, když se řekne Křižanov?
5 rodiště3 kostel2 spravené chodníky
4 domov3 škola2 hřbitov
4 kříž3 vesnice2 letiště
3 městečko2 nové náměstí2 obec
3 radnice2 město
Další odpovědi:křižovatka, Křižáci, Vysočina, stůl, sousední vesnice, Impuls, nové bydliště, městys, Kozlov, ulice, škola v přírodě, fotbalové hřiště, hezký vzduch, prázniny u příbuzných, pracoviště, pěkná malebná vesnice s pracovitými lidmi, sv. Zdislava, Sv. Václav, zámek, je tu hezky, bombardování a Němci
Pět dotazovaných nenapadlo nic, jeden měl jiné myšlenky a jeden použil velice neslušné slovo.
Kdyby byla kniha Křižanov II. napsána ve středověku, nejspíš na kusu pergamenu. Víte, z čeho se pergamen vyráběl?Bylo to z kůží mláďat, zvláště těch jehněčích. Na stejnou otázku jsme se ptali v naší anketě.
Výsledky:
ANO- 4 dotazovaní
NE- 31 dotazovaných
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Giovanni Giovanni | E-mail | Web | 1. října 2011 v 3:28 | Reagovat

Usmívej se,zítra bude hůř…:-) Dobrej článek...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama