Pes (canis familiaris)

15. března 2008 v 10:52 | Lea |  ╠ 2.číslo - listopad 2006
Pes je asi nejstarší domácí zvíře. Mohlo to být tak před 12 000 lety, kdy člověk doby ledová, lovec mamutů, divokých koní, zubrů a praturů, se sblížil s vlkem, který stejně jako on sledoval cesty zvířecích stád. Na nádherných obrazech v jeskyních, kam se člověk starší doby kamenné uchyloval před nepřízní počasí, můžeme kromě tehdy lovených zvířat najít i vyobrazení vlků. SAnad to začalo tím, že některý vlk přijal sousto z ruky člověka, nebo tím, že lovec přinesl vlčí mládě a vychoval je v lidské osadě. Ochočování probíhalo určïtě na mnoha místech najednou a nezávisle na sobě. Ale už nemluvím o vlku, ale o psu. Kde je hranice mezi nimi? To lze někdy těžko určit.

Člověk nepoužíval psa jen jako pomocníka při lovu, ale i jako hlídače, který upozorní na každého, kdo se blíží k táboru. Člověk však nevyužíval psa jen pro lov a hlídání. Zdá se, že už v dávných dobách vybíral některé mutace psů a choval je dál pro své potěšení. Jak v kulturách egyptských, tak i v kulturách Inků a Mayů najdeme vyobrazené psy, kteří připomínají některá naše luxusní plemena.
Pes, potomek vlka, se stal pomocníkem, ale i přítelem člověka.
______________________________________________________________________________
VTIPY
Tři blondýnky zůstanou samy na ostrově. Neví, co si pičít, a tak tam tak sedí a sedí. Vtom se jim zjeví víla a říká, že každé splní jedno přání. Tak první blondýnka říká, že by chtěla být chytřejší, aby se odtud nějak dostala. Rázem jí ztmavnou vlasy, je z ní brunetka a ta neváhá, vrhne se do vody a z ostrova odplave. Druhá blondýnka si přeje být chytřejší než ta první. Stane se z ní černovláska, ta najde pár ostrých škeblí a s jejich pomocí nařeže rákos a vyrobí si člun, na kterém odpluje. Třetí chce být ještě chytřejší nšž druhá. Najednou se z ní stane muž a odejde po mostě.
,,Tak jaká byla zkouška?" ,,Velice nábožná." ,,Jak to?" ,,No, profesor v černém, já v černém. Profesor položil otázku, já se pokřižoval. Za chvíli jsem mu odpověděl a on se pokřižoval."
,,Mami, to už je ta opice?" vyzvídá chlapeček v ZOO. ,,Ne, ještě ne, to je teprve pokladní."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama