Přátelství

15. března 2008 v 11:10 | Onndy |  ╠ 4.číslo - únor 2008
"ze všeho, co moudrost připravila ke šťastnému životu, není nic větší a plodnější a příjemnější než přátelství"
Epikros
Myslím, že Epikros vyslovil jednu velkou a nesmrtelnou pravdu, protože ani plajtvák obrovský není tak velký jako přátelství, ani matička země není tak plodná jako přáteství a ani písčitá prosluněná pláž s piňakoládou a melouny není příjemnější než přátelství.


Přátelství chrání svět před pádem do tmy a zánikem. Prochází světem rychleji než internet či smsky, ba dokonce rychleji než světlo. Trochu větší přátelství Parida a Heleny zavinilo trojskou válku a ,,přátelství" Velké Británie, USA a Sovětského svazu zachránilo Československo před jistým zánikem a ten byl již blízko.
Přátelství dnes a denně tvoří dějiny, ale i mnohem důležítější věc - lásku. Hrana mezi přátelstvím a láskou je tak nepatrná, že pokud se s někým přátelíte jen o trochu více, najednou zjistíte, že jste zamilovaní až po uši. Pak se bojíte, že vážnější vztah by mohl narušit, ne-li zničit, váš doposud skvělý cit. Proto to raději v sobě dusíte, dusíte to tak, že vaše mysli se oddálí a vy si nakonec přestanete rozumět. Později, když se už k něčemu chcete odhodlat, je pozdě a to vás pomalu ničí. Nenávidíte druhou osobu a přitom na ní jste závislí jako na droze. Chcete s ní trávit co nejvíc času, i když ona má už někoho jiného. Žárlíte pořád víc a víc a závidíte jim jejich štěstí. Začne vás napadat, že vy si možná žádne štěstí nezaloužíte a máte chuť to jednou provždy zkoncovat. Takto nikdy nic neřešte, protože i když je těžké rozloučit se se svou láskou, čas zahojí i ty největší rány. Pár týdnů si možná budete ve prše zpívat: ,,ářčáářKdo to řek? Snad ne já? Že je láska krásnej cit. Láska bodá jako nůž," ale pak to snad přejde, i když ne úplně. Hlavně se nesmíte bát a uvažujte s klidnou hlavou. Nemá cenu se někde zabít a přidělávat tak všem starosti - to opravdu nestojí za to.
Tady vidíte, jak malý rozdíl je mezi přátelstvím, láskou, závislostí a nenávsití. Je to začarovaný kruh a pokud se do něho dostanete, je těžké z něj vykročit a žít dál. A přitom se mnozí o přátelství ochuzují, kamarádí s jiným třeba jen proto, aby mu půjčovali DVD, dávali opsat domácí úkol z dějepisu, zvali do přepychového domu s krytým bazénem a nebo vás seznamovali s ,,významnými" lidmi a vy poté měli pocit, že významný jste i vy sám.
A přitom můžete být významný i bez poslaneckého křesla, bez deseti vydaných CD a i bez toho, aby se o vás psalo každý den na titulní straně deníku Blesk. Významný můžete být pro někoho jiného - pro svého přítele. Skutečného přítele totiž nezajímá, jak vysoký máte plat, kolik máte v domě záchodů nebo jeslti se znáte s Karlem Gottem. Pro přítele znamenáte mnohem a mnohem více než Joanne K. Rowlingová, než počítač s nejnovějšími hrami a než nejnovější oblečení od Horsefeathers.
Jste pro něj světlo na místech, kde ostatní světla pohasla a kdy se zdá, že slunce už nikdy nevyjde. Stejně tak je i on pro vás olympijským ohněm, který nikdy nevyhasne. Přátelství vás napňuje zvláštním pocitem. Nemůžete bez přítele dlouho vydržet, stejně jako rostlina nevydrží dlouho bez vody a slunce a mozek nevydrží dlouho bez kyslíku. A když vaše přátelství trvá déle, brzy zjistíte, že si rozumíte i beze slov, že vás v určité chvíle napadají stejné myšlenky a že jej prostě máte rádi. Vaše přátelství je totiž stále větší, stále plodnější a stále příjemnější. Musíte to cítit, vy i on. Protože přátelství je pavouk na vlákně pavučiny. Jeden konec vlákna držíte vy a druhý konec váš přítel. Když jej jeden z vás pustí, pavouk se zřítí a s ním i vaše přátelství.
Proto držte svoji pavučinu pevně a nepouštějte ji, poněvadž na smrtelné posteli si budete moci říci, měl jsem šťastný život díky přátelství. Poté budete snad moci s klidným srdcem umřít v pokoji.
____________________________________________________________________________
POD ČAROU
Doufáme, že jedince, kteří trpí arachnofobií, neodradíme od přátelení. Když tak si představte provaz a vy držíte jeden konec a váš přítel drží druhý konec. Takže se nepouštějte, jinak spadnete vy i váš přítel na nos.
____________________________________________________________________________
KDO JE KDO
Arachné
Byla to tkadlena uměleckých obrazů. Její umění lidé tak vychválili, že jí to stouplo do hlavy a odvážila se vyzvat na soutěž samu bohyni Athénu. Kupodivu se jí vyrovanala, ale Athéna její výtvor ze zlosti roztrhala. Arachné se nato ze žalu oběsila. Athéna v tom však viděla útěk před trestem, nikoli sám trest. Proměnila ji tedy v pavouka, jemuž je souzeno věčně viset a věčně tkát.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama