Tukan v průběhu věků

16. března 2008 v 13:13 | redakce |  ╠ 2.číslo - listopad 2006
Jelikož toho trochu pamatuji, rozhodl jsem se stručně sepsat staré i nové vzpomínky o tom, co vím a co jsem zažil ve školním časopisu.

Kdysi dávno prý na naší škole existoval jistý časopis "Vševěd". V únoru roku 2000 vyšlo první číslo zcela nového časopisu s názvem "Chameleon" pod vedením paní učitelky Novotné. I z úvodu této novinky bylo jasné, jaká bude. Stálo tam: Ale důležité pro nás je, nabídnout Vám možnost vyjádřit se ke všemu, co Vás zajímá, trápí, těší a zlobí. Časopis je, a měl by být prací žáků, kteří dělají maximum pro to, aby se Vám líbil. A jak bylo psáno, tak bylo dáno. Chameleon se hemžil názory žáků, jejich kresbami, myšlenkami atd. Spojoval zábavu a vzdělávání v optimální vyváženosti.
Pak ale paní učitelka Novotná odešla a na její místo nastoupila paní učitelka Hana Dvořáková. Ta kolem sebe nashromáždila několik věrných redaktorů, se kterými se pravidelně setkávala alespoň na deset minut. Stávalo se tak v jídelně, v knihovně anebo jen tak ve dřepu před sborovnou. Paní učitelka vždy ráda vyposlechla naše názory, nápady a také, jak jsem k nim přišli. Neměla příliš v lásce obrázky nevytvořené rukou žáka a po okrajích dopisovala různá přísloví, rčení a citáty. Za těchto dob se Chameleon orientoval na různá témata: přátelství, kamarádi, peníze aj. Kvetly také rubriky s názvy Básníci v nás či Vařím, vaříš, vaříme. V prosinci 2002 se změnil také název a titulní strana. Časopis nyní nesl název "Tukan". Z obsahu se nezměnilo téměř nic.
Odešla však i paní učitelka Dvořáková, kterou nahradila paní učitelka Eva Roušová. I původních redaktorů ubývalo. Někteří vyšli, někteří neměli čas, protože většina redaktorů byla v loňském roce v 9. třídě a připravovala se na přijímací pohovory. Proto většinu časopisu tvořila paní učitelka sama. Obsah časopisu zůstal v podstatě stále stejný (Pod čarou, Toulky literaturou, Vaříš, vařím, vaříme, Křížovky, Vtipy…). Naopak přibyly pověsti okolí Křižanova, které tam dávala paní učitelka. Počet vydaných čísel byl postupně ustanoven na 4 (počátek školního roku, Vánoce, Velikonoce, konec školního roku).
V současné době pomáhají s časopisem Tukan paní učitelce žákyně 6. tříd, proto je časopis zaměřen spíše pro malé děti, které si časopis pravidelně kupují. Starší děti o něj nemají zájem. To bychom chtěli změnit.
Protože jsme v loňském roce neuspěli v časopisu Tukan s anketou o oblíbenosti učitelů, rozhodli jsme se vydávat vlastní časopis pro starší žáky s názvem "Vodotrysk". Loni vyšlo první číslo. Letos bychom v jeho vydávání chtěli pokračovat, ale ve spolupráci s s paní vychovatelkou Radomírou Schmídovou a po dohodě s paní Roušovou a paní ředitelkou.
Budeme tedy mít časopisy 2: Tukan pro mladší a Vodotrysk pro starší žáky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama