Zvířata, jídlo, lásky...

14. března 2008 v 23:06 | redakce |  ╠ 3.číslo - březen 2007
Živočichové nás obklopují od nejstarších dob, ať už jako potrava, nepřátelé a nebo jako ti nejlepší přátelé, které na tomto světě máme. Bez nich bychom hynuli hlady, neschopni mnohých činností a sami. I ten největší odpůrce všeho živého je na zvířatech závislý, neboť ta udržují na světě rovnováhu a my, lidé, se od nich máme ještě hodně co učit. Vždyť to byli oni, koho jsme zapřáhli do pluhů, byli to oni, koho jsme jedli, byli to oni, kdo nás přepravoval z místa na místo, byli to oni, kdo za nás tahal náklady a byli to oni, komu jsme se klaněli jako k bohům...
Dříve bylo naprosto normální, že v každém stavení měli slepice, králíky, kačeny, husy, prasata a další hospodářská zvířata. Máma mi ostatně neustále připomíná, jaké lány sena museli jako malí sušit pro zvířectvo. ,,Časy se bohužel hýbaj, jsou kyselé" a takovýchto zvířat v našich domácnostech stále ubývá. A jak to vypadá u vás doma se zvířectvem, tak to měla za úkol zjistit naše anketa.
ANKETA
Zeptali jsme se 27 žáků druhého stupně na otázku: ,,Jaké máte doma zvíře?"
5x pes 3x křeček 2x andulka
3x kočka 2x rybičky 2x papoušek
3x králík 2x želva 1x morče
Tři žáci odpověděli, že nemají žádné zvíře, jeden žák uvedl, že mají doma potkana a jeden žák považuje za zvíře svoji sestru.
Takový domácí miláček je ostatně také dobrý dárek, ale někdy spíše přinese starosti než radost. Děti už měsíce kňučí a prosí o nějaké to zvíře pod stromeček. Rodiče se nakonec nechají obměkčit a vysněné zvíře opravdu svým ratolestem pořídí. Uplyne táden, dva týdny a zvíře dítě omrzí a nestará se o něj. Co pak? Mnozí to řeší tím, že nechtěného psa někde přiváží, kočku utopí, andulku vypustí a křečka spláchnou v záchodě. I takto někdy končí sen...
ANKETA
Zeptali jsme se 20 žáků druhého stupně na otázku:,,Dostali jste někdy nějaké zvíře pod stromeček?"
ANO odpovědělo 5 žáků
NE odpovědělo 15 žáků
Tyto Vánoce nebyly pro domácí mazlíčky pravděpodobně tak zlé. Informovali jsme se totiž v psím útulku ve Velkém Meziříčí, kde nám řekli, že oproti minulým letem se počet nalezených psů po vánočních svátcích velice snížil.
Jak jsme se zmínili již v úvodu, živočichové jsou pro člověka také a především potravou. I přesto se mezi námi rychle rozrůstá skupina zvaná vegetariáni. Vegetarián nejí maso, na tom se shodnou všichni, ale i zde existuje několik směrů.
semivegetariánství: občas se může kuře nebo ryba; mohou se vejce a mléčné výrobky
ovolaktovegetariánství: nejí se maso; mohou se vejce a mléčné výrobky
laktovegetariánství: nejí se maso, vejce; mohou se mléčné výrobky
frutariánství: může se pouze ovoce
vitariánství: mohou se pouze tepelně nezpracované potraviny
vegantství: nejí se jakékoli potraviny živočišného původu
A jaké to je být vegetariánem si na dva týdny vyzkoušel i jeden z našich redaktorů, kterému stály oporou Ivana Remerová a Jitka Filová, jenž vegetariánství držely s ním.
První dva dny byly k nevydržení, maso jsem zkrátka viděl všude a měl jsem na něj pořád chuť. Pak se ale prolomila nějaká zeď ve mně a maso mi už ani nechybělo. Vegetariánství znamená věčné hlídání sama sebe a pevnou sebevůli a to zvláště při obědech, kdy se zbytek rodiny láduje kuřetem a nahlas si pomlaskávají. Dva týdny jsem ve zdraví přežil, ale pokud se i vy chcete stát vegetariány, musíte vědět čím nahradit potřebné látky, ale jelikož jste nyní ve vývoji, příliš bych vegetariánství nedoporučoval, protože maso obsahuje látky, které se z rostlinné potravy získávají o něco hůře, především bílkoviny, železo, vápník, zinek, vitamin D a B 12.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama