╠ 10.číslo - březen 2009

Úvod X.

7. června 2009 v 15:28 | ON
Milí čtenáři,

jaro se nám pomalu probouzí a někteří z vás se možná řídí bojovým pokřikem našich předků: Březen, za kamna vlezem! Pro nás - členy Vodotrysku - to ovšem neplatí...

Nejen, že vydáváme další (jubilejní desátý) výtisk Vodotrysku, ale účastníme se akcí s Džunglí a Zpravodajem a pomalu rozjíždíme i vlastní projekty.

V tomto vydání jsme se zaměřili na závislosti - nejen na alkoholu, marihuaně a tabákových výrobcích, ale i na extrému, pc, tv, sladkostech a dalších věcech, bez kterých si jen těžko dokážeme představit každodenní život.

Tak směle kupředu!

Pod čarou... - myšlenka čísla

7. června 2009 v 15:25 | MiNerVaK
"Když to nezkusíš - NEPOCHOPÍŠ!
Když to zkusíš, zkoušíš dál, protože stále NECHÁPEŠ!
Až nakonec POCHOPÍŠ, že jsi to nikdy neměl/a zkusit!"
neznámý autor

Vlastimil Petržela - patron čísla

7. června 2009 v 15:23 | JU
Někdy před devíti lety zkolaboval na Bohemce její trenér Vlastimil Petržela. Seklo to s ním a všichni mysleli, že má infarkt. Podstoupil spoustu vyšetření, nakonec skončil na psychiatrii, kde řekli, že má psychický problém, který vznikl z přepracovanosti. Bral stilnox na usnutí a neurol proti panice.

Závislost

7. června 2009 v 15:22 | Anet
Drogy nejsou zakázané, protože jsou nebezpečné.
Jsou nebezpečné, protože jsou zakázané.
Thomas S. Szasz

Závislost... Tohle slovo často slýcháme z televize, od rodičů nebo ve škole, ale každý si pod tím pojmem představí něco jiného. Nejčastěji si vybavíme závislost na drogách, na alkoholu, na cigaretách, na počítači, o kterých se v poslední době mluví mnoho. Těm, kdo mají věčně zaměstnané rodiče se vybaví workoholismus a tlouštíkům zase závislost na sladkém. Přestože by se dalo říct, že existuje nespočet druhů závislostí, závislost jako taková je doopravdy jen jedna - pouze si obléká různé kabáty.

Adrenalin

7. června 2009 v 15:20 | JU
Adrenalin je hormon vyměšovaný dření nadledvin. Připravuje tělo na výkon, je základním hormonem stresové reakce "útok nebo útěk". Adrenalin vyvolává rozšíření svalových cév, urychluje srdeční činnost, zvyšuje sílu stahu srdečního svalu. Působí také na hladkou svalovinu průdušek - rozšiřuje jejich průsvit a zlepšuje tak ventilaci plic. Pro své mohutné účinky na srdce je používán v resuscitaci.

10 nejoblíbenějších adrenalinových sportů

7. června 2009 v 15:19 | Deň
Aggressive skating - jízda na rychlostních kolečkových bruslích; původně se jezdil jenom na ploché dráze, dnes se provozuje převážně v ulicích
BMX freestyle - jezdci provádějí na speciálně upravených kolech různé obtížné triky
Paintball - účastníci používají speciální pistole k vystřelování barevných projektilů na ostatní hráče; ve srovnání s ostatními sporty je populární poměrně krátkou dobu
Bouldering (horolezectví bez jištění) - specifický druh lezení, při kterém není člověk jištěn lanem; normálně bývá bouldering limitován samotným lezcem s ohledem na výšku a náročnost trati
Poweriser - jde o návleky na obuté nohy, které vám umožní běžet rychlostí více než 30 km/h a vyskočit až do výšky 1,5 m
Bungee jumping - skoky na pružném laně z vysokých míst, např. z mostů nebo jeřábů; když je člověk těsný kousek nad zemí, lano se napne natolik, že je člověk vymrštěn o velký kus zpátky nahoru
Drag racing - závody dragsterů, kteří závodí ve speciálních automobilech nebo motorkách; cílem je dosáhnout co největší rychlosti na krátkém úseku s pevným startem; délka dráhy je většinou 402 m
Skateboarding - jezdí se na skateboardovém prkně přes různé překážky a rampy
Paragliding - letecký sport, který využívá stejné principy letu, jako např. větroně nebo rogala; jedná se o vzlet z vyvýšené travnaté plochy pomocí padáku; účelem je co nejdéle se udržet ve vzduchu
Snowboarding - mladý a progresivní sport, který je doprovázen i specifickou módou; snowboardisté sjíždějí na snowboardu určitý terén; nejzákladněji se dá rozdělit na alpine a freestyle snowboarding

Nejen filmové hlášky...

7. června 2009 v 15:16 | ON & MiNerVaK
"On se přestal chovat jako snob a já přestala kouřit. Teda... on si myslí, že jsem přestala, což je prakticky totéž."

"Cígo?"
"Ó ne, díky. Už jsem zase přestala."
"To je škoda, mně pomáhají. Těší mě pocit, že mě možná zabijou dříve než se přihodí něco horšího."

Bridget Jonesová s rozumem v koncích 2004

"Všichni tady strašně lžou."
"Já si spíš myslím, že lidi tady málo hulej."
Samotáři 2000


"Ty kouříš? A to jsi fotbalista?"
"Je špatné, když sportovec kouří a pije, ale je dobré, když kuřák a alkoholik sportuje!"
MiNerVaK & ?

Příběh o závislosti I.

7. června 2009 v 15:12 | Lea
Prázdná nádražní hala. Vlastně ne, není úplně prázdná. Po lavičkách se válí pár feťáků a bezdomovců. Sklopím hlavu a rychle se snažím projít okolo nich. Je mi jich líto, ale sám nevím, jak jim pomoct. "Hej, pane? Nechtěl byste levnej sex?" Zvednu zrak a hledím do tváře mladé dívce. Kdysi možná bývala krásná, teď už z ní ale zbyla jenom troska. Je bledá a vyhublá. V jejích očích lze číst jako v knize. Lze z nich vyčíst touhu a hlad. Dravou touhu po pár gramech bílých prášků. Zlehka jí uchopím ruku a vykasám dlouhý rukáv mikiny. Na rukou vyhublých na kost spatřím téměř čerstvé vpichy po jehle. Dívka mi zděšeně vytrhne ruku. "Seš nějakej špicl nebo co?" Mlčky zakroutím hlavou. "Tak co chceš? Buď přijmi nabídku a naval prachy nebo tady neoxiduj." Kývnutím hlavy jí dám najevo, že přijímám.

Příběh o závislosti II.

7. června 2009 v 15:10 | Máňa
Sedím a tiše brečím. Nedaleko ode mě je dětské hřiště, ze kterého se ozývá dětské žvatlání. Já na to všechno koukám skrze mříže protidrogové léčebny. Jsem totiž závislá.

Celý můj příběh začal chozením s jedním klukem. Jmenoval se Erik a já nikdy nezapomenu na jeho modré oči, opálenou pleť a krátké hnědé vlasy - bylo to totálně nádherné. Jezdili jsme na výlety na jeho motorce, ale většinu času jsme strávili spolu u něj v bytě.

Jednoho dne mi volal jeho nejlepší kamarád Michal a řekl, že si Erik podřezal žíly a záchranka přijela moc pozdě. BYL MRTVÝ.

Příběh, který se stal v polovině 90. let

7. června 2009 v 15:06 | Lek
Chci se podělit o zážitek s drogami. Začalo to opravdu neškodně. Vždyť přece hulí kde kdo. No právě! A je to tady. Kde jsou předsevzetí, že nikdy nezkusím a nebudu kouřit trávu, nedám si extázi nebo heroin?

Marihuanou to začalo. Bylo mi po ní dobře. Vždycky jsme se s kámošema pěkně zhulili a byli vysmátí. Tak to šlo pátek co pátek, pak i soboty a nakonec i přes týden. Stával jsem se na ní závislý. Kde brát prachy, když si nevydělávám, rodiče nejsou milionáři a chodím ještě na učňák? Z kapesnýho jsem mohl možná tak pozvat nějakou holku na panáka. Hrůza. Trávu jsem nejdřív somroval od kámošů, ale těm taky dojde jednou trpělivost. Takže to začalo drobnýma krádežema. Ne, nic velkého, opravdu. Tu nějaké rádio, tu bunda, tričko... až z toho byly větší akce.

Jak jsme na tom?

6. června 2009 v 21:52 | redakce
Závislosti... metla lidstva, která denně zabíjí. A nejsou to případy jenom dospělých. Čím dál více přibývá dětí a mládeže pod 18 let, kteří se stále hlouběji propadají do tohoto začarovaného kruhu. Proto jsme se rozhodli zjistit, jak na tom žáci na druhém stupni naší školy vlastně jsou...

Sprostá slova v praxi

6. června 2009 v 11:33 | Mazy
Co jsou sprostá sova, ví snad každý z nás a jejich užití, to je denní dávka heroinu pro některé z nás. Někteří na nich jsou tak závislí, že si bez nich život nedokáží představit - je to součást jejich slovníčku. Nejvíce se to projevuje u dětí ve vyšších ročnících, jen si na chvilku zkuste poslouchat rohovor deváťáků - je to samé vole ... Myslíte si, že by se mezi vámi našel někdo, kdo to neřekne? Pochyboval bych, už je to v každém z nás, jen někteří to používají a jiní to dokáží i bez nich.

Co si myslí o závislosti...

6. června 2009 v 11:32 | Mgr. Blanka Kolářová
Co je to vlastně závislost? Pod tímto slovem si mnozí představí především drogy, ať už ty legální jako alkohol a cigarety nebo nelegální jako marihuana, pervitin, heroin, kokain… Ale nesmíme být omezeni pouze tímto úhlem pohledu. Existuje spousta jiných závislostí na věcech, které považujeme za zdánlivě neškodné, či dokonce jsou součástí našeho každodenního života.

10. narozeniny Vodotrysku

6. června 2009 v 11:26 | ON
Když v květnu 2006 vznikl nový školní časopis Vodotrysk, kdo by řekl, že přežije do dnešních dnů... Tehdy se čtyři lehce odbojní žáci (*Sibyla*, Maty, Deň a ON) dali dohromady, aby vyjádřili svůj nesouhlas s postojem školního časopisu Tukan a měli prostor k seberealizaci.
Ve školním roce 2006/2007 jsme vydali dva vydání. Na druhém se podílelo 8 redaktorů, na třetím 12. Ujala se nás paní vychovatelka Radomíra Schmidová.
Zatím nejúspěšnější byl školní rok 2007/2008, kdy jsme vydali 4 další čísla. Paní Schmidová byla jmenována historicky první šéfredaktorkou a redakce se rozrosla z 12 na 25 redaktorů.

Masopust - Křižanov

6. června 2009 v 11:23 | Lea
Stejně jako každý rok se i letos uskutečnil tradiční průvod masek obcí. Tato akce připadla tentokrát na 22.února 2009. Úkolu se opět zhostili dobrovolní hasiči, kteří už v dopoledních hodinách vyráželi v maskách z hasičky za doprovodu hudby. Dle mého názoru patří letošní maškarádi k těm méně povedeným. A tak se průvod čítající asi patnáct nebo dvacet lidí (Křižanov má skoro dva tisíce obyvatel) vypravil na cestu.
Pamatuji si, že když jsem bývala ještě menší, chodil po obci velký průvod masek, za ním houf dětí pomalovaných rtěnkami s vysmátou tváří. K tomu nosili velké necky plné pilin a jiných "pěkných" věcí, ve kterých obvykle skončil náhodný chodec. Letos to opravdu byla bída. Nikomu se už nechce vymýšlet nové masky a strávit celý den chozením po Křižanově. Tato tradice pomalu, ale jistě upadá. A možná, že ti mladší z nás, kteří ještě nadšeně očekávají maškarády, se jednou dočkají toho, že se nenajde nikdo ochotný, kdo by tuhle akci pořádal. Je docela škoda, že zrovna taková tradice tolik upadla...

Masopust - Dobrá Voda

6. června 2009 v 11:20 | Renítko
Každoročně se na masopust připravujeme už asi od listopadu, jelikož místní ženy nacvičí vždy na večer nějaké taneční zpestření. Tento rok bylo téma divoký západ. Velký dík patří Elišce Benešové, která s 20 ženami secvičila country na píseň Rendex - Cotton Eyed Joe. Drouhou částí se stal kankán, kterou společnými silami dalo dohromady 8 mladých dívek. Vyvrcholením našeho několikaměsíčního snažení se stal den 21.únor 2009. K tanci a poslechu hrál pan Kaštan se svou kapelou. Hráli převážně dechovky. Okolo 21:00 jsme se sešly v naší šatně, převlékly se do kovbojského a šly na to. Většinou, když máme dvě vystoupení, jdou hned po sobě, proto bylo menší překvapení, když jsme ve 23 hodin nastoupily na parket v kankánových sukních. Tanec měl velký úspěch, zvlášť u mužské části publika. Před půlnocí jsme vše ještě zopakovaly. Následovala tombola, která byla moderována panem Dvořákem.

Masopust - Kadolec

6. června 2009 v 11:17 | JU
V Kadolci se 14.února 2009 konal masopustní průvod masek obcí. Masky se shromáždily v místní hospodě asi kolem 13. hodiny. Průvod obcí začal ve 13:30 a masky byly doprovázeny muzikanty. Masopustního průvodu se zúčastnilo něco kolem 40 masek, mezi kterými byl například zloděj, Mickey Mouse, mnich, smrtka a také vlkodlak nebo stará babička.

Masopust - Heřmanov

6. června 2009 v 11:16 | Denis
Dne 21.února 2009 byl v Heřmanově masopust. Ve 12:30 se zájemci-maškary nahrnuly do Kulturního domu, kde se převlékly za masky. Ve 13:00 se vyšlo do dolní části Heřmanova. Když jsme tuto část vsi obešli a byli jsme celí promrzlí, otočili jsme se zpátky ke Kulturáku, kde nám místní hasičky připravily párky, teplý čaj a napěněné pivo ☺. Když bylo dopito a dojezeno, masky se opět vydaly na obcházení domů, tentokrát do horní části Heřmanova. Vše trvalo asi do 17:00.
Masopustu se zúčastnilo asi 30 masek, mezi kterými nechyběli např. puzzle, silničáři, poslední záchranná služba, pedofil, cirkus včetně šašků, medvědů a jejich krotitelů; objevily se zde i princezny a čarodějnice, kuchařky atd. atd...

Masopust - Sviny

5. června 2009 v 22:15 | Ludmila P.
V sobotu 14.února 2009 se konal průvod masek ve vesnici nedaleko Křižanova. Tato vesnice se jmenuje Sviny a průvod je tu každým rokem tradicí.
Místní děti i dospělí měli pobavit obyvatele svými maskami. Což se taky podařilo. V průvodu hráli a zpívali harmonikáři ze Lhotek, takže o zábavu bylo postaráno. Počasí se celkem vydařilo, až na místy ledový vítr. Všichni se moc bavili. Večer se také konala Ostatková zábava s bohatou tombolou. K poslechu a k tanci hrála skupina Duo M.

Masopust - Kundratice

5. června 2009 v 22:12 | Viky
V sobotu 14.února 2009 se sešli ve 12:30 na Obecním úřadu všeichni členové/ky hasičského sboru. Na úřadě se začali strojit do masek. Mezitím připravil Miroslav Kopáček ml. koně. Po přípravě se ve 13:30 vyrazilo do obce. Objevili se zde například teletubbies, kočky, čarodějnice, stánek s Vietnamci, šašek, stará babička, školačky a další. Celkem bylo 18 masek. V 16:30 byl konec průvodu a pokračovalo se v kulturním sále na Obecním úřadě, kde hrála hudba. Rodiče se zahřáli grogem a děti čajem.
 
 

Reklama