╚ 11.číslo - duben 2009

Úvod XI.

23. června 2009 v 15:08 | ON
Milí čtenáři,
mrskání a mlsání (a chlastání) je už za námi, takže nám nezbývá nic jiného, než se pořádně oddat jarnímu sluníčku někde zašití daleko od všech domácích úloh a povinností. Skvělá příležitost přečíst si dubnové vydání vašeho (nejen) školního časopisu Vodotrysk.
V tomto (jedenáctém) čísle jsme se zaměřili především na přijímací zkoušky, přestup ze základky na střední školu, ale třeba také na ekologii. Mimo jiné zde taky najdete shrnutí různých akcí, pozvánky, vtipy, hádanky apod
S chutí (a chlebíčkem) do toho...!

Pod čarou... - myšlenka čísla XI.

23. června 2009 v 15:05
Abychom objevili obyvatelný svět,
kolik zahnívajících odpadků je třeba vynést?
Joan Miró

Ozzák - patron čísla

23. června 2009 v 15:03 | *Sibyla*
Jako patrona pro tohle číslo jsem si vybrala nejlepší postavu, kterou jsem mohla... .naprosto free, bezstarostnou, nevázanou, vtipnou a každopádně nejoriginálnější - OZZÁKA! Za poslední rok se tahle sitcomová postava stala nejpopulárnější v celé republice. Někteří ho sice odsuzují za jeho "vybraný" slovník, ale pro většinu je Ozzák idolem :) A nejen pro mě. On prostě ví, jak lidi zaujmout, jeho hlášky nemají chybu! Jeho oblíbené "HOBLUJ" je známé snad i v zahraničí :) To, že adoptoval Lexu, že podle něj jsou dopravní značky zlo a jeho kolegyně Marcelka je moc mluvící Mambou, není jistě pro žádného z nás novinka!!! Tuhle postavu jsem vybrala právě pro jeho nezávislost, protože právě to se snažíme být - NEZÁVISLÍ!

Pro zasmátí tu pro vás mám pár hlášek, které jistě všichni znáte...
Jako ichtyla toho o rybách moc nevíte. Makrela, ne?
Značky sou ZLO! A stopka vůbec to největší! Může za všechny nehody!
Za starejch časů se uřízl strom, napekly se koule a rohlíky a voňavka byla sprostý slovo!
Jaro je... jako když daj na ha**ly U Jezevce do mušlí takový ty voňavý mejdlíčka!

ZŠ versus SŠ

23. června 2009 v 15:00 | Evulka :o)
"Co sám nechceš, nečiň jinému!"
žáku pravil kantor kdesi,
třepaje ho za pačesy.
Karel Havlíček Borovský; Epigramy

Když jsem se tak zamyslela nad rozdíly mezi základní a střední školou, napadlo mě jich hned několik a musím říct, že většinou z toho základka vyšla poněkud hůř. Nemůžu posoudit názory jiných lidí, ale já jsem prostě na střední spokojenější. Ano, stýská se mi po základce, ale spíš po spolužácích, po tom, že jsem se nemusela moc učit, nemusela dojíždět a mohla později vstávat. Největším rozdílem je asi vzhled školy a celková technická vybavenost. Zatímco na základce bylo pár sotva fungujících počítačů v počítačové učebně, na které jsme se ve výuce dostali jednou za uherský rok, na střední máme celkem moderní počítače, ke kterým máme kdykoli přístup jak v aule školy tak v učebně informatiky. Co se týče vzhledu a stáří školy, jsou obě školy stejně staré, jenže když jsem byla na základce, jakž takž rekonstruovat a modernizovat se začalo, když jsem byla v posledním ročníku, kdežto na střední jsem přišla a právě začínala probíhat rozsáhlá rekonstrukce celé školy. Dalším rozdílem je rozhodně větší míra zodopovědnosti a samostatnosti, na střední si většinou jede každý sám za sebe, což je možná trochu nevýhoda. Asi to vypadá, že jsem musela základku upřímně nenávidět, ale není to pravda. Na základní školu moc ráda vzpomínám, ráda se tam zajdu podívat, ale se střední bych už asi neměnila.

Money, money, money... než jdu na střední

23. června 2009 v 14:59 | JU
Každý, kdo letos psal nebo bude psát přijímací zkoušky na SŠ, se připravuje jinak. Někdo chodí na přípravná učení, někdo si například koupí knížku s příklady a úkoly a zkouší si přijímačky nanečisto. Na naší škole stojí půlroční přípravka z češtiny nebo matematiky 500 Kč. Další variantou je koupě knihy. Záleží na druhu knížky, výrobci a na jaký předmět připravuje. Ceny takových knih se pohybují mezi 100 Kč až 500 Kč. Teď ať si každý rozmyslí, jestli udělal správně svým rozhodnutím a jestli toho nebude litovat, když se nedostane na vybranou školu...

Money, money, money... když jsem na střední

23. června 2009 v 14:58 | Lea
Kolik stojí střední? Tak na tuhle otázku vám odpovím jedním slovem: HODNĚ. Jestliže na základce se naše výdaje nebo výdaje našich rodičů pohybovaly v řádech stovek, nyní se pohybují v řádech tisícovek. Když opominu, že ještě před začátkem roku se většina z nás vydává na běžnou túru po obchodech a nakupuje věci pro běžný život, jako například oblečení nebo boty, počátkem roku to teprve všechno začíná. Asi přibližně na dva a půl tisíce vyšel seznamovák (počítám nejenom cenu, ale i výdaje s ním spojené). Na další pěkně zakulacenou sumičku vyšly samozřejmě i učebnice, sešity a nejrůznější potřeby. I když jsem učebnice získala poměrně levně od starších žáků, spolu se sešity jsem za ně utratila kolem 3000 Kč. Během roku tu jsou také samozřejmě nejrůznější akce. Ty se platí ze třídního fondu, do kterého sem tam přihodíme stovku nebo dvě. Zatím nejdražší pro mě byl ale lyžák. Jeho samotná cena byla 4300 Kč, samozřejmě se zde ale objevily další výdaje s ním spojené. Věci na lyžák odhaduji na čásku asi 2500 Kč. Když si to sečtete, vyjde vám poměrně vysoká částka. K tomu si ještě přičtěte výdaje za jídlo a vlak. Jak vidíte, není to vůbec levná záležitost.

Přijímací zkoušky?

23. června 2009 v 14:56 | K&Š
"Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil."

Ministerstvo školství a tělovýchovy "novinkami" ve způsobu vedení přijímacích zkoušek na střední školy a víceletá gymnázia zmátlo přinejmenším mne.

Kam jdou?

23. června 2009 v 14:54 | Pája
Naše rozhodování, kam půjdeme na střední školu, nebylo zrovna jednoduché. Letošní situace s sebou přináší ale jedno pozitivum - deváťáků je málo, a proto se ruší na některých školách přijímací zkoušky. Díky tomu máme větší pravděpodobnost, že se dostaneme na naši tzv. "vysněnou" školu.

Několika žákům letošních devítek se to už splnilo, ale ti ostatní čekají na přijímačky, které nejsou zrovna jednoduché. No, a jak to už bývá, některým se asi nesplní sen a budou se muset spokojit s jinou školou.

Udělali jsme pro vás takový malý přehled středních škol, na které se letošní deváťáci hlásí. V 9.A je 30 žáků a v 9.B 24 žáků.

Rozhovor s Mgr. Radkem Širhalem

23. června 2009 v 14:44 | Ivča
Jak dlouho učíte na naší škole?
Od té doby, co se současní deváťáci dostali na druhý stupeň. Spočítat to snad zvládnou i podprůměrní žáci!

Co říkáte na letoční deváťáky?
Líní jako každý rok a zmlsaní tím, že se dostanou bez přijímaček téměř na jakoukoliv školu.

Mají šanci dostat se na nějaké dobré školy?
Odpověď je v předchozí otázce. Spíše bych se ale zeptal, zda mají vůbec zájem o nějakou lepší školu. V tom případě bych u většiny na základě jejich snahy odpověděl, že nemají.

Jste třídním učitelem 9.A. Je ve Vaší třídě větší zájem o střední školy nebo o učiliště?
Větší zájem je o střední školy, ale většině žáků prorokuji právě na střední škole daleko větší problémy se zvládnutím učiva.

Dala Vám Vaše třída něco? Třeba nějakou zkušenost do života?
Určitě mi dala spoustu zkušeností, bohužel většinou ne právě potěšitelných. Na rozdíl od střední školy, kde jsem učil předtím, jsem zjistli, že se zde téměř na žádného žáka nemůžu spolehnout, že splní to, na čem jsme se domluvili. Bohužel mě zklamali i ti žáci, o kterých jsem si myslel, že budou daleko rozumnější. Zkušenost je taková, že co si neudělám ve své třídě sám, to se nesplní nebo splní až po několika týdnech či dokonce měsících.

Jak budete vzpomínat na deváťáky? Máte s nimi nějaký zážitek?
Zážitků a to i pěkných mám jistě spoustu, ale těch negativních je bohužel daleko více. Hodně vzpomínám na přípravu školní akademie v 6.ročníku, kdy jsme společně nacvičovali pásmo podle písně Ladovská zima. Tehdy jsem doufal, že nám to společně půjde bez nějakých zákazů a příkazů. Bohužel jsem se zmýlil!

Co byste popřál, vzkázal deváťákům?
Zde bych chtěl být optimističtější než v předchozí části. Proto všem deváťákům přeji, aby si dobře vybrali budoucí školu, protože si tím mnohdy vybírají povolání na celý život. Dále jim přeji hodně štěstí a především krásný, dlouhý a na zážitky bohatý život.

Za rozhovor děkujeme a také přejeme hodně štěstí.

Citáty ze školy a lavice...

23. června 2009 v 14:42 | redakce
Život je škola, ale kdo může říci, že jí prošel.
Ivan Fontana

Jediným učitelem, kterému se sem tam podaří někoho vychovat, je život.
Gabriel Laub

Historie je učitelkou s obzvláště nepozornými žáky.
Indíra Gándhí

Čas je nejlepší učitel, bohužel nemá vždy ty nejlepší žáky.
François Mauriac

Průměrný učitel vypráví. Dobrý učitel vysvětluje. Výborný učitel ukazuje. Nejlepší učitel inspiruje.
Charles Farrar Browne

Život je nejlepší školou života.
Jára Cimrman

Kdyby nebe vyslyšelo dětské modlitby, nezůstal by naživu ani jeden učitel.
perské přísloví

Naši učitelé nesmějí být podobni sloupům u cest, jež pouze ukazují, kam jít, ale samy nejdou.
Jan Amos Komenský

Jak jsme na tom - ZŠ versus SŠ

23. června 2009 v 14:38 | redakce
Jak se vlastně vybírá střední škola? Po odpovědi jsme pátrali v devátých třídách pomocí dotazníku. Velký dík patří Mgr. Michaele Širhalové, která pomohla s realizací dotazování. Své odpovědi odevzdalo dohromady 44 žáků devátých ročníků. Podrobnější výsledky neleznete i s předešlým "závisláckým" dotazníkem na nástěnce ve vestibulu.

Den Země

23. června 2009 v 14:25 | ON
Den Země... co to vlastně je? Jde o svátek věnovaný Zemi, ovlivněný původními oslavami jara při jarní rovnodennosti. Za jeho vyhlášení mezinárodním dnem se přičinil John McConell ze San Franciska v roce 1969.

A Den Země dnes? Slavíme jej? Bohužel, v poslední době nelze o žádných oslavách mluvit a kdo se o tyto věci nezajímá, více méně o něm ani neví. K čemu slouží? Den Země je pro různá ekologická střediska a hnutí příležitostí pokusit se tento svátek přiblížit veřejnosti různými činnostmi. A my? Co bychom během něj měli dělat? Den Země tu není pro to, abychom jednou za rok žili alespoň trochu šetrně k naší přírodě. Tak bychom měli žít pořád! Den Země by nám měl především připomenout, že lidé nejsou pány tvorstva a světa, ale že jsme součástí Země, a proto bychom ji měli ctít. Bez Země jsme totiž game over...

Stavba gigantické PET žirafy

23. června 2009 v 14:24 | ON
Na 26.dubna 2009 jsme v rámci Dne Země uspořádali Stavbu gigantické PET žirafy. Původně měla proběhnout na farní zahradě, ale kvůli silnému větru jsme se přesunuli do vestibulu ZŠ.

Stavitelů se sešlo cca 30, ale PET láhví se sešlo něco kolem 250. I když to ze začátku vypadalo všelijak, nakonec se nám přeci jen společnými silami podařilo žirafu sestavit i postavit. Všem, kteří jakkoli přispěli ke zdaru stavby, děkujeme!

Den Země na naší škole...

23. června 2009 v 14:23 | Dominika
Tento rok jsme se v rámci oslav mezinárodního Dne Země rozhodli, že uklidíme kolem školy, zasadíme a budeme zalévat stromky a opečeme si párky.

Okolo půl osmé jsme vyšli uklidit okolní prostor školy, i když se mnohým moc nechtělo. Poté jsme zasadili stromečky a pečlivě je zalili. Za odměnu jsme vyrazili na Škrejblík, kde jsme si opekli párky. Byly dost dobré... =)

Apríl - Beseda o KÁCENÍ v Kaťáku

23. června 2009 v 14:21 | Jana P.
Je to aprí, není to apríl? Takto asi přemýšlel každý, kdo četl pozvánku na besedu, kterou společně uspořádal tým Vodotrysku se skupinou studentů Masarykovy univerzity Brno. Vodáč a Univerzita... HA, HA, HA...

A skutečnost? Beseda proběhla. Studenti se předvedli svými pracemi - televizní, rozhlasovou a novinovou reportáží na téma Kácení lip v Křižanově. Pak se diskutovalo. Pochvala byla udělena všem místním, kteří přišli a kteří odpovídali na kameru i mikrofon.

A závěr? Třeba se naučíme zajímat o věci veřejné... o věci za hranicí našeho pozemku.

Světový den laboratorních zvířat - den boje proti vivisekci

23. června 2009 v 14:17 | ON
Každý den zemře na světě kolem 270 tisíc zvířat při testování kosmetiky, pracích prášků, aviváží, cigaret. Jen v České republice vinou pokusů na zvířatech zemře během 1 roku téměř čtvrt miliónu zvířat - myší, psů, koček, ptáků, ryb, koňů, opic a dalších. Od roku 1996 nedochází prakticky k žádnému radikálnímu snížení počtu zabitých zvířat. Naopak v některých letech se použilo ještě více zvířat než v letech předešlých. I na školách se běžně studenti učí tím, že provádějí pokusy na zvířatech.

Tajenka - SKVRNY a PRUHY

23. června 2009 v 14:09 | ON
Do této čeledi řadíme pouze dva africké zásptupce. Vypadají na první pohled odlišně, avšak při bližším zkoumání nalezneme řadu podobných rysů. Oba mají dlouhé nohy i krky a mimořádně dlouhý a ohebný jazyk. Požírají listí stromů a díky delším předním nohám mají vysoký dosah.

Florbalový turnaj časopisu Vodotrysk

19. června 2009 v 14:03 | ON
Společně s Centrem Džungle a ZŠ Křižanov uspořádal Vodotrysk 21.března 2009 v Sokolovně Florbalový turnaj. Zúčastnilo se jej 16 družstev dětí a mládeže od 8 do 18 let z Křižanova a blízkého i dalekého okolí.

O dodržování pravidel se střídavě starali p. učitel Mgr. Radek Širhal a p. farář Mgr. Tomáš Holcner. Sladké a překrásné ceny v podobě dortů věnovaly paní místostarostka Marie Smejkalová, Petra Jandová a šéfredaktorka Radomíra Schmidová. Velký dík patří samozřejmě sponzorům, jimiž byli VV SKLO s. r. o., Pekárna na náměstí, Coufalová Helena, Zemědělské služby Lunda, YeTi s. r. o. a městys Křižanov. Mediálním partnerem se stal Křižanovský zpravodaj. O ozvučení se postaral Vojta Slabý.

Všem velice děkujeme a doufáme, že se zúčastníte dalších podobných akcí.

Výsledky:
I.kategorie (8 - 12 let)
  1. FAZULOV
  2. SOKOORLI SK
  3. SK DOBRÁ VODA
II.kategorie (12 - 15 let)
  1. OVER DRIVE
  2. DIVÁCKÉ DRUŽSTVO
  3. MAGOŘI
III.kategorie (15 - 18 let)
  1. KOKYNA
  2. DV A SANTUS
  3. FC BOUDA

Velikonoční jarmark

19. června 2009 v 14:00 | Exuperance
V sobotu 4.dubna 2009 měli všichni Křižanováci a lidé z blízkého i dalekého okolí příležitost navštívit Katolický dům a zúčastnit se jedinečného Velikonočního jarmarku, který se konal pod záštitou Centra Džungle, ÚSP Křižanov, Vodotrysku a spolku Katolického domu. Od 13.30 byla možnost prohlédnout si unikátní velikonoční aranžmá a způsoby dekorace velikonoční tabule, také se prodávaly překrásné velikonoční perníčky, košíčky, ošatky a tácy z pedigu. U těchto výrobků samozřejmě jarmark nezůstal a k vidění a k zakoupení byla voskovaná i paličkovaná, ale i odrátovaná vejce, kuřátka ze sena, nebo třeba batikované prostírání. Děti si mohly obarvit vajíčka, uplést pomlázku, nebo vystřihnou z papíru kuřátka, slepičky, či žabičky, rodiče mohli využít možnosti vyrobit si velikonoční proutěnou ozdobu na dveře.

Posezení při hudbě a kávičce II.

19. června 2009 v 13:58 | ON
Na zelený čtvrtek 9.dubna 2009 jsme společně s Džunglí a paní Hanákovou uspořádali již druhé Posezení při hudbě a kávičce v Katolickém domě.

Předcházelo mu setkání dětí z Barevného cinkání. My z Vodotrysku jsme se postarali o obsluhu. Program zpříjemnila skupina z ÚSP Křižanov Šafářanka a děti z Barevného cinkání. V malém sálu byla ještě k vidění velikonoční výstava z Velikonočního jarmarku.

Všem, kteří přišli a kteří se zúčastnili této akce, děkujeme a zveme je na další Posezení, které proběhne již 10.května 2009.
 
 

Reklama