╠ 2.číslo - listopad 2006

Eko koutek

30. srpna 2008 v 11:20 | redakce
Třídění odpadu
V minulém čísle Vodotrysku jsme se zabývali tříděním odpadu a jeho problematikou. Nyní jsme získali počet odpadů vyprodukovaném v Křižanově v letech 2002 - 2005.
roksměsný odpadskloplastynebezpečný odpad
r. 2002391,72 tun13,6 tun2,488 tun1,2 tun
r. 2003386,13 tun16,8 tun2,262 tun1,72 tun
r. 2004357,41 tun5,1 tun3,8 tun1,6 tun
r. 2005366,472 tun10,83 tun7,372 tun19,087 tun

Úvod II.

16. března 2008 v 14:54 | redakce, Rybana
Milý čtenáři,
pomalu se blíží Vánoce a vy v rukou držíte dárkový balíček informací a anket z vašeho okolí. Co vás po touto sprchou informací čeká? Ikdyž jsme nezískali nic tak čteného jako jsou přílohy či oblíbenost učitelů, něco jsme přeci jen vyštrachali. Je to rozhovor s paní učitelkou Mgr. Marií Rajnoškovou. Dozvíte se, co dělá, jaké má úspěchy a jaký má názor na naše žáky. Dále narazíte na ekologii (Šetříme ropou?, Eko koutek), novou knihu o Křižanově. Ale hlavní, co náš časopis preferuje, jsou názory a příběhy žáků. Proto se tady trochu dozvíte ze života středoškoláků, kteří vám dají pár rad k výběru střední školy. Porovnáme také první stupeň s druhým a mnoho dalšího.

Jaký je druhý stupeň?

16. března 2008 v 14:38 | redakce
Druhý stupeň je něco na způsob přestupu na střední školu, ale v malém. Z útulných tříd s hodnou paní učitelkou, vyjmenovanými slovy a násobilkou na nástěnkách jsme se ocitli ve světě, kde byli všichmi o mnohem větší než my. Přibylo učitelů, předmětů, starostí a bohužel i domácích úkolů. Druhý stupeň nám připadal jako krétské bludiště a hledání tříd, které jsme nazývali Velkým stěhováním národů, bylo často nad naše síly. Učitelé toho po vás chtějí čím dál tím víc a věčně mluví o nějakých přijímacích zkouškách. Ty se vám zdají neuvěřitelně daleko, ale jsou to jenom čtyři roky a pak frrr do světa. Se spolužáky se poznáváte stále blíž a blíž, ať už v kladném nebo záporném smyslu. Postupně mizí nesnášenlivost mezi áčkem a béčkem a vy zjistíte, že i v jiných třídách jsou fajn lidi. Od začátku školního roku se těšíte na výlet, kde se v noci tajně budete plížit pod okny paní učitelek do ostatních chatek.

Co mi škola vzala a dala?

16. března 2008 v 14:21 | HÁDEJ-KDO-TO-PÍŠE
Co myslíte, že vám odpoví dítě na otázku: ,,Co mi škola dala?" Řekne: ,,Nic". Někdo to myslí vážně, ale neuvědomuje si, že to vlastně vůbec není pravda. Určitě by to řeklo i mnoho deváťáků, kteří se letos dostali na střední školy. Pravda je ale jiná. Myslím si, že kdyby jim škola nic nedala, nebyla by úspěšnost při přijímačkách tak veliká. Vlastně je to takový módní trend říct toto jednoslabičné a lehké slovo hned jen tak bez rozmýšlení. Většina lidí se nad otázkou ani nezamyslí a už odpovídá: ,,Nic". Je to lehké. Kdybyste totiž řekli něco rozumného, hned by se ve škole ozvalo: ,,Šprte!!" a jiná slovíčka od posměváčků, kteří mají asi zlost, že jim škola tak nejde jako těm ,,šprtům". A smějí se jen ti, co opravdu nepřemýšlí. Kdyby se zamysleli, přišli by třeba na vědomosti, které nám nikdo nevezme, nebo na zážitky a vzpomínky, které si rovněž uchováme v srdci jen my sami.

Přestup ze základní na střední školu

16. března 2008 v 14:17 | Renítko
Na střední škole jsem už třetím měsícem. Uteklo to hrozně rychle, ikdyž to tak rozhodně nevypadalo... Na Hotelovou školu Světlou jsme se přihlásili tři z naší třídy. Já, Hanka, Ondra - mí dva nejlepší kámoši. Potom, co nás všechny vzali bez přijímačk a my vyplňovali, jaké jsme se kdy učili jazyky, bylo nám jasné, že nebudeme v jedné skupině, ale mysleli jsme na stejnou třídu. Ovšem to by nebyl život, kdyby nám nepodkopl nohy! Přesně podle předpovědi nasí třídní pí. uč. Marie Zezulové nás rozdělili na informační schůzce, kde jsme se tohle dozvěděli. Obě jsme s Hankou brečely, musely jsme vypadat hrozně, ještě tam ani nechodíme, ale už brečíme. Avšak naděje umírá poslední, říkali jsme si až do 30.srpna, kdy jsem přijela z tábora a doma mi řekli, že spolu ve třídě nejspíš nebudeme. Rozbrečela jsem se znovu, protože jsem to byla já, co jsme zůstala sama v 1.C a Hanka s Ondrou byli v 1.A.

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem

16. března 2008 v 13:29 | redakce
Když jsme se ve čtvrté třídě začal učit angličtinu, nebylo hodiny, kdy jsme toto heslo neslyšeli z úst paní učitelky Květoňové. Tehdy jsme si z toho dělali legraci, ale dnes chápu, jakou mají její slova váhu. A také lituji, že jsem se jazykům neučil pilněji a zodpovědněji. Tímto bych chtěl všem říct, aby znalost jazyků brali doopravdy vážně, jelikož teď, když jsem na střední škole, využívám ze znalostí, které jsem na základce pochytal.

Rozhovor s p. uč. Mgr. Marií Rajnoškovou

16. března 2008 v 13:19 | redakce
1. Kde pracujete v současné době?
Na středisku Eko chaloupky u Kněžic.
2. Co považujete za největší úspěch Vašeho nynějšího zaměstnání?
Práce mě velmi baví.
3. Po čem se Vám na naší škole nejvíc stýská?

Tukan v průběhu věků

16. března 2008 v 13:13 | redakce
Jelikož toho trochu pamatuji, rozhodl jsem se stručně sepsat staré i nové vzpomínky o tom, co vím a co jsem zažil ve školním časopisu.

Memento

16. března 2008 v 11:32 | redakce
Dne 22.května 2006 byla pro loňské žáky 7.-9.tříd přednáška na téma Memento, což je kniha Radka Johna (memento znamená v latině varování).

Cigarety - hřebíky do rakve

16. března 2008 v 11:17 | redakce
Drogy, nejčastěji cigarety a konopí, se dostávají do stále větší blízkosti žáků a studentů. Věk, kdy si dítě poprvé šlukne, je čím dál tím víc nižší. Čtvrtá, pátá třída nejsou již neobvyklé.

Šetříme ropou?

15. března 2008 v 16:59 | redakce
Tuto otázku by měl položit každý z vás svému já. Šetřením nemyslíme skladování barelů ropy doma ve sklepě, ale to, že se budeto do školy dostávat autobusem, pěšky nebo třeba na kole místo toho, aby jste se každý den vozili jako milostpánové ze zámku v autech.

Pes (canis familiaris)

15. března 2008 v 10:52 | Lea
Pes je asi nejstarší domácí zvíře. Mohlo to být tak před 12 000 lety, kdy člověk doby ledová, lovec mamutů, divokých koní, zubrů a praturů, se sblížil s vlkem, který stejně jako on sledoval cesty zvířecích stád. Na nádherných obrazech v jeskyních, kam se člověk starší doby kamenné uchyloval před nepřízní počasí, můžeme kromě tehdy lovených zvířat najít i vyobrazení vlků. SAnad to začalo tím, že některý vlk přijal sousto z ruky člověka, nebo tím, že lovec přinesl vlčí mládě a vychoval je v lidské osadě. Ochočování probíhalo určïtě na mnoha místech najednou a nezávisle na sobě. Ale už nemluvím o vlku, ale o psu. Kde je hranice mezi nimi? To lze někdy těžko určit.

Křižanov

15. března 2008 v 10:34 | redakce
Křižanov je městečko ležící na Českomoravské vrchovině. Prvním známým majitelem panství byl Přibyslav z Křižanova. Jeho dcera Zdislava byla velmi zbožná, založila klášter řádu sv. Dominika a celý život se starala o chudé a nemocné. Po smrti byla prohlášena za svatou a to r. 1995.

Salát z lilků

15. března 2008 v 10:15 | Antuanetta Boymushakyan
Suroviny:
2 lilky, 1 kg rajčat, 1 kg zelených paprik, česnek, sůl, černý pepř, olej

Vtipy

15. března 2008 v 10:08 | redakce
Dvě blondýny stojí na nástupišti. Jedna se ptá průvodce: ,,Doveze mě tento vlak do Prahy?" ,,Ne," odpoví průvodce. ,,A mě?" ozve se druhá.
Učitelka ríká žákům: ,,Musíte si zvykat na větší samostatnost při učení. Jste už ve třetí třídě a vaši rodiče už na probíranou látku nebudou stačit."

Aktuality (informace, drby)

15. března 2008 v 10:07 | redakce
Upozornění: Vše, co se vyskytuje na této straně může, ale nemusí být pravdy.
Modernizace WC
Na dívčích záchodech v druhém patře přibyly sušiče rukou. Na chlapeckých záchodkách nepřibylo nic, neboť se na WC nevhodně chovají. Mohou být rádi, že tam mají alespoň dveře od kabinek.
Kaštany a žaludy
V období podzimu proběhl tradiční sběr kaštanů a žaludů. Lesní zvěř se díky žákům může těšit na krmelcové hody.
 
 

Reklama