╠ 3.číslo - březen 2007

Úvod III.

14. března 2008 v 23:25 | redakce, HÁDEJ-KDO-TO-PÍŠE
Milí čtenáří,
držíte v rukou (doufáme, že čistých a pořádně mytých) třetí vydání časopisu Vodotrysk. Čeká vás v něm několik málo rozhovorů s novými vyučujícími, kritika nového filmu Eragon, trocha o vegetariánství a také anorexii, rozvineme předcházející články o kouření vašimi názory, odhalíme nový básnický objev, udělíme pár rad, co se týká nástupu na střední školu a do života a mnoho mnoho dalšího.
A jaké je nynější stanovisko Vodotrysku? Vodotrysk se stal časopisem pro žáky druhého stupně, Tukan je pro první stupeň. Vodotrysk tiskne škola a v jeho čele stojí paní vychovatelka Radomíra Schmídová, ,,drobné" úpravy probíhají pod rukou paní Roušové a paní ředitelky Širhalové. V základní sestavě redakce nyní je Martina Nagyová, Leona Bajerová a Eva Hammerová. Ruku k dílu občas přiloží i Nikola Doležalová, Denisa Doležalová, Marie Uhlířová a Aneta Komínková. S příležitostnou radou pomohou i někteří středoškoláci. Jmenujme tedy Hanu Chocholáčovou, Renatu Drápelovou, Ondřeje Nagye, Pavlu Ďáskovou, Josefa Vondráčka a Antuanettu Boymushakyan. Také tu přebývá stále anonymní HÁDEJ-KDO-TO-PÍŠE. Dík patří samozřejmě i našim odpovídajícím na ankety. Tímto bych chtěl poděkovat všem, kdo byli, jsou a budou součástí Vodotrysku, protože ,,i nejmenší človíček na světě může změnit osudy všech" (Pán prstenů a Společenstvo Prstenu).
____________________________________________________________________________
POD ČAROU
A nyní pár rad těm, kteří si poradit nechají a pokladají tyto rady za dobré:
1. Tvůj nepřítel je tvůj nepřítel
2. Měj dobré přátele, ale ne nejlepší.
3. Učení je dobré.
4. Žij svůj život.
5. Život je takový, jaký si ho utvoříme a má pouze takový smysl, jaký mu sami dáme.

Fáma (Fémé)

14. března 2008 v 23:24 | redakce
Rozhodli jsme se, že každé vydání časopisu Vodotrysk zasvětíme nějaké ,,významné" osobnosti. Pro třetí číslo jsme si vybrali Fámu.
Fáma byla dcera bohyně země Gaie, zosobněná pověst. Zmínky o ní se vyskytují spíš u římských básníků než u řeckých. Podle Vergilia byla hroznou opeřenou obludou s velikými křídly a rychlýma nohama, a kolik měla na těle per, tolik měla očí, uší a jazyků. Nikdo se jí nemohl rovnat rychlostí a velikostí, do níž se mohla nafouknout. Ve dne v noci děsila lidi, zejména ve velkých městech, ,,výmysly šíříc i lež, však taktéž zvěstujíc pravdu". Podle Horatia bydlela na vysokém hradě bez dveří, takže do něj mohli neustále vcházet a z něj vycházet její pomocníci, zosobňující vymyšlené zprávy, bezhalvý omyl, neodůvodněnou radost, lehkověrnost, hrůzu a strach a zejména ,,šeptané zvěsti, které vznikají neznámo kde". Nezanikla, jak je známo dodnes. Z latiny přešla i do našeho jazyka a slovo ,,fáma" nám vůbec nepřipadá cizí...
Jak vám připadá nebo nepřipadá slovo ,,fáma" cizí, to jsme si ověřili v naší malé anketě.
ANKETA
Zeptali jsme se 15 žáků druhého stupně na otázku:
,,Co si představíte, když se řekne ,,fáma"?"
4x drby
2x pomluvy
1x ošklivé věci
1x ,,Drby, ve kterých nějaký závistivý krávy říkaj hnusný věci o někom, koho nesnáší."
7x nic
____________________________________________________________________________
KDO JE KDO
Publius Vergilius Maro
- římský básník z tzv. klasické doby
- díla: Zpěvy pastýřské (Bukolika), Zpěvy rolnické (Georgika), Aeneis

Kouření

14. března 2008 v 23:23 | redakce
Jelikož jsme se v předešlých číslech zabývali problematikou kouření, rozhodli jsme se zeptat se na vaše názory.
Je to každého věc.
Hnus!
Nekouřit.
No, je to blbost.
Je to kravina.
Kouření ničí plíce.
Hnus!
Je to svinstvo.
Ničí si zdraví.
Ať dělá každý podle svého svědomí.
Mám hodně kamarádů, co kouří, ale mně to vadí.
Zežloutnou vám nehty a budete smrdět.
Kouřit je out.
Všichni dotazovaní vypovídali v neprospěch kouření, tak proč je kouření na naší škole tak rozšířené? Z důvěryhodných zdrojů víme, že se pomalu rozmáhá i marihuana, zvláště pak u tzv. ,,party od školy". A věková hranice se neustále posouvá níž a níž.
Co bude dál?

Anorexie

14. března 2008 v 23:22 | redakce
Povím vám příběh. Už samotný název tohoto článku napovídá, že se nebude týkat žádné příjemné věci a i když si někdo říká, proč tohle píšu zrovna teď po Vánocích, kdy mají být lidé ještě šťastní. Jenže si myslím, že teď je ta pravá chvíle. Vždyť právě po Vánocích si většina žen a dívek řekne, že je tlustá a naříká, jak jen ta kila zase shodí. Divíte se, proč píšu většina dívek a žen? Protože anorexií trpí převážně něžnější část lidstva.
Jistá dívka, nebudu ji jmenovat, si myslí, že je tlustá. I její rodiče a bratr jí tuto skutečnost dávají okázele najevo. Už několikrát se pokoušela zhubnout, ale marně. Proč jen se jí to nedaří. Jak si sama říká, nemá prostě silnou vůli. Až, když její spolužáci uspodářají ve třídě miss, řekne si: ,,A DOST!!!" Ještě ke všemu miss vyhraje její nenáviděná spolužačka. Začne cvičit a jíst pouze zeleninu. Nejdřív se jí zdá, že žádné účinky nevidí, ale po několika měsících se jí dostane ,,odměna" za silnou vůli a trpělivost. Je krásná a štíhlá, otáčí se za ní kluci na ulici a zaskakuje za modelky v agenruře. Je šťastná a navíc se jí daří i ve škole. Co víc by si mohla přát? Jenže nic není tak, jak se zdá. Když ji učitelka začne podezírat, že trpí anorexií, jen ji odbyde a vysmějě se jí. Dívka jede s kamarádkou na hory, kde potává kluka svých snů - Adama. Ten, když příjde na to, že trpí anorexií, řekne jí, že s kostřičkou chodit nebude. Přemůže se a začne kvůli němu jíst. Jenže se jí to nedaří a ona všechno hned vyvrátí. Následně se pokusí o sebevraždu a končí v psychiatrické léčebně. Jenže ona má štěstí, že se uzdravit chce, ale ne vždycky končí tyto příběhy šťastně. Většina anorektiček neunese to, že je tak strašně ,,tlustá" a spáchá sebevraždu. Ale v léčebně končí vesměs dívky se 40 kily a méně. Většina z nich je napojena na umělé výživě, některé končí s trvalým postižením a jen málo z nich se uzdraví zcela bez následků. Proč tohle vlastně dívky dělají? Některé proto, že zbytečně listují časopisy s modelkami a vidí jejich ,,krásně štíhlé postavy", jiné zase ze zoufalosti z posměváčků, mnohdy závistivých. Vždyť nikdo není dokonalý, to byla přece nuda, kdyby všichni byli stejní, nemyslíte? PROTO SI HOLKY PAMATUJTE, ŽE NEZÁLEŽÍ NA TOM, JAK VYPADÁTE, ALE JAK SE CHOVÁTE A CO MÁTE V HLAVĚ!!! Samozřejmě, obezita také není to pravé, avšak když se o sebe budeš starat, tohle ti nehrozí. Stačí, když budeš pravidelně jíst, nebudeš se přejídat a místo oplatku si dáš třeba jablko. A taky není na škodu pěstovat nějaký sport, místo toho, abys jela do školy autem nebo autobusem, radši jdi pěšky a odpoledne si běž s kamarádkou třeba zaběhat. A hlavně: Usmívej se, usmívej se, usmívej se!!!
Šťastní a duševně vyrovnaní lidé jsou v pohodě a všechno se jim daří.
A jak se vlastně anorexie projevuje???
- vypadáváním vlasů
- pocitem zimy
- omdléváním
- záchvaty ,,žravostí" (dívka vybílí celou lednici a posléze jde potrava zase ven)
Nyní ještě na závěr bych všem dala takovou radu, jak zjistit, jestli mají ,,ideální váhu".
Pokud vážíš třeba 54 kg a měříš 164 cm,
vynásob si váhu 54 x 54 = 2916,
vyděl ji výškou 2916 : 164 = 17,8.
Pokud ti výjde číslo mezi 18 - 25, máš dobrou váhu.
Pod 18 je to podváha, nad 25 je nadváha.
Ale ideální váha neexistuje, to si pamatuj? Tohle je pouze orientační, ale je to taková šikovná pomůcka.
Jelikož k anorexii většinou vede nespokojenost s vlastní postavou, rozhodli jsme se udělat menší anketu.
ANKETA
Zeptali jsme se 17 obyvatel Křižanova na otázku: ,,Jste spokojen/á se svojí postavou?"
ANO odpovědělo 9 lidí
NE odpovědělo 8 lidí
A na úplný závěr pár rad z televizních reklam:
GARNIER: Pečuj o sebe.
COCA-COLA: Ber život s radostí.

Jsem na střední... POMOC nebo HURÁ!

14. března 2008 v 23:21 | Hana Chocholáčová
Kde bychom měli začít?
Řekla bych, že heslem - KDO SE BOJÍ, NESMÍ DO LESA ! Hlavně žádná panika a potom - ŽÁDNÁ KAŠE SE NEJÍ TAK HORKÁ, JAK SE UVAŘÍ ! Ono, když všechno ještě jednou zvážíte, poznáte, že své hodnocení můžete znovu přehodnotit.
Ke všemu následující příběh jedné studentky, která si nepřeje být jmenována, je to moje hodně, hodně blízká kamarádka a tohle je její rada vám všem, kteří se chystáte na střední školu buď teď a nebo za pár let.
,,Vždy jsem si říkala, že když si vyberu lehčí střední školu, budu opět proplouvat se samými jedničkami. S tímto postojem jsem nastoupila v září na mou vysněnou SŠ. Ale ouha. Z prvního dne jsem byla tak mimo, že jsem si okamžitě řekla, že jestli tohle bude pokračovat dál, tak se stěhuju na severní pól a nechám ze sebe udělat negramotného člověka, obklopeného bílými pláněmi.
Prostě nevíte, do čeho jdete, a tohle bylo o tolik težší, než jsem předpokládala. Noví spolužáci, nové prostředí, noví vyučující, prostě velký krok do neznáma, měla jsem pocit, že okamžitě přestoupím zpět na základní školu. Až poté jsem si uvědomila, že bych tam už nebyla se svou fajn třídou, kvůli které jsem hlavně tyto pocity měla - my byli prostě tým a ať si kdo chce, co chce říká - všichni byli prostě mí PŘÁTELÉ - všichni, i když jsme se kolikrát hrozně pohádali, týden se spolu třeba nebavili, ale stejně to byli osůbky, na který v životě nezapomenu - a tady? Tady, kde není nikdo, koho znáte, vám všechno dojde.
Tady už jede každý po své čáře, nedívá se doleva doprava, jen někdy je schopen zastavit a rozhlédnout se, zdá své soupeře na dráze jménem ÚSPĚCH dostatečně smetl či vykojelil z trasy. Myslela jsem si, že s těmito lidmi kolektiv nebo alespoň náznak kolektivu v životě nevytvořím. Všechno bylo proti mně...
Ale někde hluboko ve mně byla otázka - NEBO JÁ JSEM PROTI VŠEM A PROTI VŠEMU? To mě dost nahryzávalo, ale nepokoušela jsem se nechat toto volání k mé osobě připustit, vždyť já neměla nikdy problémy vycházet s ostatními, najít si nová přátelství, to přeci nemůžu být já, já nejsem ta brzda...!
Jenže tady to přišlo, vždy, když se člověk začne obhajovat, je skoro jisté, že ho to jeho svědomí trošku tíží, někdy třebas ne, ale většinou je tomu tak. Proč teda, když já jsem ta paní DOKONALÁ, proč mám problémy a ostatní je nemají? Proč?
Víš, ranila mě SLEPOTA a HLUCHOTA, asi to nejhorší, co tě může potkat, je obrovská tragédie, když máš oči a vidět nemůžeš, máš uši a slyšet nemůžeš, je to neskutešně těžké vypořádat a vyrovnat se s tím, že už nikdy neuvidíš slunce, neuslyšíš nikdy zavolat tvé jméno, ale ještě větší katastrofa je, když oči i uši máš a vidět a slyšet můžeš, ale NECHCEŠ. To vše, co je k tomu potřeba, je takové malé a přitom nesmírně velké slovo CHTÍT - chci tě vidět, chci tě slyšet...
U mě se toto slovo nenacházelo, jako bych je vymazala, protože jsem byla zvyklá, že všichni musí chtít vidět mě, musí chtít slyšet mě, ale já nemusím nic - já prostě NECHCI!
Od té doby jsem se snažila nebýt slépá, mít oči otevřené a nemít uši utěsněné sluchátky discmanu, ale být schopná naslouchat a nabídnout pomocnou ruku, když to zrovna potřebují. Prostě CHCI se stát článkem kolektivu, chci se stát kamarádkou a chci být prostě holka v pohodě, ne ta namyšlená Nána, která ještě k tomu nemá být pyšná na co.
Prostě, když si vytvoříte dobré zázemí, kolektiv a snažíte se ve výuce, neodporujete učitelům a jste v pohodě studenti, je střední škola pro vás velice užitečnou zastávkou na vaší cestě životem.
Takže až se budete jednou cítit jako má stará známá, vzpomeňte si, že NIKDY NENÍ TAK ZLE, ABY NEMOHLO BÝT HŮŘ, no a s přáním optimistických dnů tuto esej, nad kterou jsem strávila nedělní dopoledne, se s vámi loučím. Tak HLAVU VZHŮRU !!!

Noví učitelé

14. března 2008 v 23:19 | redakce
Jelikož na naši školu přišlo v letošním školním roce několik nových učitelů (respektive učitelek), zeptali jsme se jich na pár otázeček...
P. uč. Lenka Havlíčková
1) Jak se Vám líbí na naší škole?
Líbí se mi tady.
2) Jaký máte názor na naše žáky?
Někteří otravují, ale jinak s žáky vycházím dobře.
3) Jak dlouho hodláte působit na naší škole?
Minimálně do konce roku, možná i příští rok.
4) Jste spokojená s učitelským sborem?
Ano.
P. uč. Michaela Širhalová
1) Jak se Vám líbí na naší škole?
Líbí. Vždy se mi tady líbilo. Chodila jsem sem do školy.
2) Jaký máte názor na naše žáky?
Když chtějí, tak dokáží pracovat sami, což se mi líbí, na žádné jiné škole jsem se s tím nesetkala, ale jinak to jsou pěkní rošťáci.
3) Jak dlouho hodláte působit na naší škole?
Na to Vám nemohu odpovědět.
4) Jste spokojená s učitelským sborem?
Celkem ano.
P. uč. Ludmila Koudelová
1) Jak se Vám líbí na naší škole?
Líbí.
2) Jaký máte názor na naše žáky?
Jak na které.
3) Jak dlouho hodláte působit na naší škole?
Co nejdéle.
4) Jste spokojená s učitelským sborem?
Ano. (smích)
P. uč. Lenka Svobodová
1) Jak se Vám líbí na naší škole?
Moc.
2) Jaký máte názor na naše žáky?
V rámci možností jsou slušní, až na některé jedince = jsou to prostě děti.
3) Jak dlouho hodláte působit na naší škole?
Dokud mě tu nechají.
4) Jste spokojená s učitelským sborem?
Ano.
P. uč. Petra Vodičková
1) Jak se Vám líbí na naší škole?
Líbí. Jsou tu hodní žáci, pěkná výzdoba.
2) Jaký máte názor na naše žáky?
Jsou hodní, ale jinak zlobidla.
3) Jak dlouho hodláte působit na naší škole?
Jsem tu pouze na praxi.
4) Jste spokojená s učitelským sborem?
Ano. Jsou to vstřícní lidé.

Co číst?

14. března 2008 v 23:14 | redakce
Nudíte se doma a nebo v hodinách? Lehká pomoc. Stačí si otevřít nějakou knihu. Neváhejte a vyzkoušejte to! A že nevíte, co číst? Podívejte se níže!
1. Jenny Nimmová: Charlie a tajuplná truhlička; Charlie a kouzelný kuličas; Charlie a modrý hroznýš *****
2. Wilbur Smith: Řeka bohů I.; Řeka bohů II.; Řeka bohů III. Čaroděj *****
3. Enid Blytonová: Dobrodružství na ostrově; Dobrodružství na ůtesech; Dobrodružství u Tajné hory; Dobrodružství na Killimoonu; Dobrodružství na Měsíčním hradu *****

Básníci v nás...

14. března 2008 v 23:13 | Josef Vondráček, Nikola Doležalová, Albus Brumbál
Níže uvedené básně jsou pro pobavení, ale také na zamyšlení nad tím, co se vlastně děje kolem nás.
Upozornění: Básně nejsou cenzurovány a jsou zde přenechány autorovi výrazy (vulgarismy aj.).
Nejkrásnější květ
Jsi krásná jako západ slunce,
jsi nejkrásnější květ na jablůňce.
Když podívám se na nebe,
pokaždé vzpomenu si na tebe.
Z tebe se krásná vůně rozjímá,
křišťálová rosa tě objímá.
Krásnější ženy na světě není,
samy hvězdy závidějí.
Zdravotnický asistent
Dobrý den, paní zdravotnický asistent.
Jaká operace dneska byla?
Nic moc, praskla mu žíla.
A jak pacient dopadl?
Dobře, jenom ráno z devátého patra vypadl.
A kolik měl stehů?
Ani jeden, uřízla jsem mu nohu.
A krve ztratil mnoho?
Dva litry, to je toho.
A kdy zase povstane?
No tak to nevím, jestli se z tý márnice dostane.
Tak na shledanou zítra ráno,
na vaši operaci už je vše přichystáno.
Svět 2006
Svět se točí kolem nás,
všude třpyt a jas.
Dívky krásné a mladé jsou,
však na ulici fetujou.
Všude jen násilí a zloba, j
aká je to strašná doba.
Doba, kdy krade zloděj zloději
a peníze mají všichni raději.
Doba, kdy soused nenávidí souseda
a jeden druhému plivá do dvora.
Doba, kdy policie bere úplatky
a politici za to dostávají příplatky.
Doba, kdy jeden druhému nepomůže
a ještě ho strčí do louže.
Svět se točí kolem nás
a tahle doba, ta je z nás.
(ze Sbírky života aneb štěstí a neštěstí)
____________________________________________________________________________
POD ČAROU
Tato doba je skutečně tak trochu zlá. Nic dne s není lehké, ale...
,,Štěstí lze nalézt i v té nejtemnější době, pokud nezapomeneme, že je světlo."
(z filmu Harry Potter a vezeň z Azkabanu)
,,Bojovat se naučíme pouze tím, že to budeme zkoušet pořád dokala, i když mnohdy bezvýsledně, ale jednou cíle dosáhneme."

Zvířata, jídlo, lásky...

14. března 2008 v 23:06 | redakce
Živočichové nás obklopují od nejstarších dob, ať už jako potrava, nepřátelé a nebo jako ti nejlepší přátelé, které na tomto světě máme. Bez nich bychom hynuli hlady, neschopni mnohých činností a sami. I ten největší odpůrce všeho živého je na zvířatech závislý, neboť ta udržují na světě rovnováhu a my, lidé, se od nich máme ještě hodně co učit. Vždyť to byli oni, koho jsme zapřáhli do pluhů, byli to oni, koho jsme jedli, byli to oni, kdo nás přepravoval z místa na místo, byli to oni, kdo za nás tahal náklady a byli to oni, komu jsme se klaněli jako k bohům...
Dříve bylo naprosto normální, že v každém stavení měli slepice, králíky, kačeny, husy, prasata a další hospodářská zvířata. Máma mi ostatně neustále připomíná, jaké lány sena museli jako malí sušit pro zvířectvo. ,,Časy se bohužel hýbaj, jsou kyselé" a takovýchto zvířat v našich domácnostech stále ubývá. A jak to vypadá u vás doma se zvířectvem, tak to měla za úkol zjistit naše anketa.
ANKETA
Zeptali jsme se 27 žáků druhého stupně na otázku: ,,Jaké máte doma zvíře?"
5x pes 3x křeček 2x andulka
3x kočka 2x rybičky 2x papoušek
3x králík 2x želva 1x morče
Tři žáci odpověděli, že nemají žádné zvíře, jeden žák uvedl, že mají doma potkana a jeden žák považuje za zvíře svoji sestru.
Takový domácí miláček je ostatně také dobrý dárek, ale někdy spíše přinese starosti než radost. Děti už měsíce kňučí a prosí o nějaké to zvíře pod stromeček. Rodiče se nakonec nechají obměkčit a vysněné zvíře opravdu svým ratolestem pořídí. Uplyne táden, dva týdny a zvíře dítě omrzí a nestará se o něj. Co pak? Mnozí to řeší tím, že nechtěného psa někde přiváží, kočku utopí, andulku vypustí a křečka spláchnou v záchodě. I takto někdy končí sen...
ANKETA
Zeptali jsme se 20 žáků druhého stupně na otázku:,,Dostali jste někdy nějaké zvíře pod stromeček?"
ANO odpovědělo 5 žáků
NE odpovědělo 15 žáků
Tyto Vánoce nebyly pro domácí mazlíčky pravděpodobně tak zlé. Informovali jsme se totiž v psím útulku ve Velkém Meziříčí, kde nám řekli, že oproti minulým letem se počet nalezených psů po vánočních svátcích velice snížil.
Jak jsme se zmínili již v úvodu, živočichové jsou pro člověka také a především potravou. I přesto se mezi námi rychle rozrůstá skupina zvaná vegetariáni. Vegetarián nejí maso, na tom se shodnou všichni, ale i zde existuje několik směrů.
semivegetariánství: občas se může kuře nebo ryba; mohou se vejce a mléčné výrobky
ovolaktovegetariánství: nejí se maso; mohou se vejce a mléčné výrobky
laktovegetariánství: nejí se maso, vejce; mohou se mléčné výrobky
frutariánství: může se pouze ovoce
vitariánství: mohou se pouze tepelně nezpracované potraviny
vegantství: nejí se jakékoli potraviny živočišného původu
A jaké to je být vegetariánem si na dva týdny vyzkoušel i jeden z našich redaktorů, kterému stály oporou Ivana Remerová a Jitka Filová, jenž vegetariánství držely s ním.
První dva dny byly k nevydržení, maso jsem zkrátka viděl všude a měl jsem na něj pořád chuť. Pak se ale prolomila nějaká zeď ve mně a maso mi už ani nechybělo. Vegetariánství znamená věčné hlídání sama sebe a pevnou sebevůli a to zvláště při obědech, kdy se zbytek rodiny láduje kuřetem a nahlas si pomlaskávají. Dva týdny jsem ve zdraví přežil, ale pokud se i vy chcete stát vegetariány, musíte vědět čím nahradit potřebné látky, ale jelikož jste nyní ve vývoji, příliš bych vegetariánství nedoporučoval, protože maso obsahuje látky, které se z rostlinné potravy získávají o něco hůře, především bílkoviny, železo, vápník, zinek, vitamin D a B 12.

Čistička odpadních vod

14. března 2008 v 23:05 | redakce
Čistírna odpadních vod v Křižanově funguje již třetím rokem. Byla zbudována při výstavbě místní kanalizace, kdy bylo zhotoveno 7 150 m kanalizačních stok, 1 075 m výtlačného potrubí a 4 přečerpávací stanice. Celý projekt přišel na téměř 85 milionů korun, 90% bylo uhrazeno ze státní dotace, zbytek zaplatila tehdy ještě obec Křižanov. Projektantem byl Ing. Ondřej Dušek z DUIS Brno, zhotovila VHS Jihlava. ČOV má kapacitu 72 m3/hod. Je dimenzována pro 2 200 obyvatel. Pracuje na aktivačním principu, odbourává uhlíkaté nečistoty a dusičnany. N dni otevřených dveří na podzim roku 2004 byl přítomen i ministr životního prostředí Libor Ambrozek, hejtman kraje Vysočina František Dohnal, místopředseda poslanecké sněmovny Jan Kasal, starosta Křižanova Antonín Kania aj.
Jelikož je název čistírna odpadních vod tak trochu delší, spíše se uvádí zkratka ČOV. Tato skutečnost se také stala základem naší ankety.
ANKETA
Zeptali jsme se 26 obyvatel Křižanova na otázku:,,Víte, co znamená zkratka ČOV?"
ANO odpovědělo 7 dotazovaných
NE odpovědělo 19 dotazovaných
Jako vždy, i nyní se objevilo několik zajímavých odpovědí.
To bude něco od pojištění, že?
Česká obchodní...
Prosím tě, já nevím. Musím spěchat na rehabilitaci.
Nu, nemám zájem, nemám čas na vás.
Ježiš, to opravdu nevím.
Z naší ankety plyne to, jak málo toho občané Křižanova vědí o svém bydlišti. Naštěstí základní škola pořádá od vzniku ČOV exkurze, takže doufáme, že se toto časem změní k lepšímu.

Eko koutek

14. března 2008 v 23:04 | redakce
Naše základní škola vždy upřednostňovala recyklované sešity. Od letošního školního roku se však vše změnilo. Žáci si sešity nyní nakupují sami a většinou se nedívají na způsob výroby ale na vzhled, aby si o nich náhodou spolužáci neřekli, že jsou trapní. Proto jsme udělali menší průzkum.
ANKETA
Požádali jsme 30 žáků druhého stupně, aby nám ukázalo svůj školní sešit do českého jazyka.
11 žáků mělo sešit z recyklovaného papíru
19 žáků nemělo sešit z recyklovaného papíru
Jak většina z vás určitě ví, papír se vyrábí ze dřeva. A dřevo se bere ze stromů a stromy rostou v lese. Vánoce sice byly již před několika měsíci, ale právě o vánočních svátcích roste počet nenechavců, kteří stromky kradou z lesa, aby nemuseli platit. Vánočních stromků se ostatně týkala i naše další anketa.
ANKETA
Zeptali jsme se 14 žáků druhého stupně na otázku:,,Měli jste o letošních Vánocích umělý nebo živý stromeček?"
12x živý stromeček
2x umělý stromeček

Eragon & Eldest

14. března 2008 v 23:03 | redakce
Není to tak dlouho, co se na našich pultech v knihkupectvích objevila nová knika, která slibovala nebývalé dobrodružství. Na její zadní stránce se psalo: Bestseller v Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Postupně se Eragon stal bestsellerem i v České republice. A oč v něm vlastně jde?
Děj se odehrává v zemi zvané Alagaësie, kterému kraluje zlý Galbatorix se svým drakem, který je poslední svého druhu. Ale ouha, venkovský chlapec Eragon nalezne při lovu v lese podivný modrý kámen. Brzy zjiszí, že to není kámen, ale vejce a ne ledajaké - je to dračí vejce. Eragon si dračí mládě ponechá a drak (vlastně dračice se jménem Safira) roste a roste. Tohle se doslechne král a okamžitě za náím vyšle své zrůdné posluhovače - ra'zaky. Eragon a Brom (ukrývající se starý Dračí jezdec) spolu uprchnou hledat ra'zaky, kteří zabili jeho strýce Gera. Ti je však přelstí a zabijí i Broma. S Eragonem to vypadá hodně zle, naštěstí se k němu připojí Murtagh a doprovází jej při záchranné misi, kdy osvobodí elfku Aryu. Poté prchají do Beorských hor, kde se skrývají Vardenové (odbojní válečníci proti králi) a trpaslíci, s královskou armádou v patách. Naštěstí se dostanou do Farthen Duru k Vardenům. Královští Urgalové ve vedení se Stínem se však dostanou starými trpasličími chodbami do Farthen Duru a vypukne boj, při kterém Eragon z posledních sil zabije Stína. Urgalů se zmocní zmatek, takže Vardenové vyhrají. Ke konci jej jakási osoba přemlouvá, aby se vydal za elfy do lesů Du Weldenvarden.
V druhém díle s názvem Eldest se stane několik podstatných věcí: Eragon se vydá za elfy; tam zjistí, že žije ještě jeden Dračí jezdec, onen Jezdec a jeho drak je budou učit; Eragon zjistí, že je bratrem Murthaga a tím pádem synem Morzana, který pozabíjel mnoho Jezdců.
Třetí díl ještě nevyšel, název se však zná. Bude se jmenovat Empire.
Letos přišel do našich kin i zfilmovaný Eragon. Bedeme jej hodnotit v různých kritériích.
1. Obsah filmu: příliš stručný; děj se odehrává velice v rychlém sledu; jinak poutavý a zajímavý
2. Podoba filmu: krásná krajina; úžasné efekty (např. oči vědmy Angely); nádherný hlas Safiry
3. Film versus kniha: kniha je mnoho lepší; chybí zde několik podstatných skutečností (např. kočkodalk Solembul, Dras-Leona, Jeod, poušť Hadarak, zabití ra'zaků aj.) Zkráceně: PŘEČTĚTE SI KNIHU !!!

Křížovky

14. března 2008 v 23:00 | redakce
Jazyková křížovka
-----
----
------
--
----------
1. Azbuku používají lidé v ...
2. Strom se anglicky řekne a ...
3. Francie se francouzky řekne la ...
4. Babička se německy řekne die ...
5. Francouzsky mluví lidé i na africkém ostrovu zvaném ...
Křížovka pro fanoušky fantasy knih
-------
--------
------
-----------
----
------
-----
-------
1. Mocný kouzelník v trilogii Pán prstenů se jmenuje ... Šedý
2. Nejlepší kamarádka Harryho Pottera se jmenuje ... Grangerová
3. Petr, Zuzana, Edmund a Lucie jsou hlavními hrdiny knih Letopisy ...
4. Autor trilogie Eragon, Eldest a Empire se jmenuje ... Paolini
5. Eragon se zamiluje do elfské princezny, která se jmenuje ...
6. Draco Malfoy navštěvuje v Bradavicích kolej, která se jmenuje ...
7. Letopisy Narnie napsal spisovatel, který se jmenuje Clive Staples ...
8. Jeden z členů Společenstava Prstenu je elf a jmenuje se ...

Hlášky

14. března 2008 v 22:59 | Veronika Krátká, Martin Krčál, Hana Chocholáčová, Sandra Kaštanová, p. Blažek, anonym
Rozhodli jsme se s vámi podělit o některé ,,perličky", které se opravdu zrodily v různých ,,škeblách".
Zamilovaný dopis
Hej, ten Mára se mi fakt hafec líbí!
Chci krédo, abych ho mohla prozvonit nazpátek!
Ach jo :-(
Jsem ráda, že jsem ho včera ještě viděla, když jsme šli ze school ...
Holky
Hodný holky se dostanou do nebe. Zlý všude.
Kořalka
Kořalka: pro mladé jed, pro staré lék.
Chemie
Co je za sloučeninu CaCaO? Přece kakao.
Hra s písmenky
X jako Xˇandy.
F jako Fčela.
Rozhovor Učitel x Žák
Žák: Můžu jít, prosím, na záchod?
Učitel: Kdo...
Žák: No já.
Učitel: ...se tě na to ptal?
Zeměpis
Učitel: Jaká je nejvyšší hora Alp?
Žák: Alpa.
Dějepis
Učitel: Kdo to byli ,,mužici"?
Žák: Trpaslíci dole v dole.

Aktuality, drby aj.

14. března 2008 v 22:57 | redakce
Na této straně se píše o mnohých věcech. O těch, které byly, které jsou a o některých, které se ještě nestaly.
UPOZORNĚNÍ:
Vše, co se nachází na této straně může, ale nemusí být pravda. Pevně doufáme, že o nikom nebude napsána lež a ani pravda, která by jej ,,rozčílila". Pokud se tak stalo, srdečně se omlouváme a přejeme hezké prožití zbytku dne.
Nové skříně
Ve škole se o jarních prázninách měnily vestavěné skříně. Prvním krokem byla učebna chemie a fyziky, která byla přestavěna o letních prázdninách roku 2005. Vedení školy se velmi snaží o modernizaci školy. Někteří žáci však misto toho, aby si toho vážili, dále a v mnohých případech i usilovněji ničí školní majetek.
Dodržují všichni zákon?
V minulém vydání časopisu Vodotrysk jsme vás upozorňovali na zákon, podle něhož nesmí v areálu školy kouřit žáci ani učitelé či ostatní zaměstnanci školy. Ale řídí se jím všichni, ať už nezletilí a nebo dospělí?
Máme se bát? *
Někomu se nelíbí, že máme ještě jeden školní časopis a že Vodotrysk do všeho strká nos. My se ptáme, co je na tom špatného? My osobně si myslíme, že Vodotrysk nedělá nic jiného než to, co se od školního časopisu čeká. Velice nás mrzí, že když někdo píše pro náš časopis, někteří se na něj dívají jako na špatného. Ale my jenom chceme, abychom viděli dění na naší škole očima dětí.
Trocha pohodlí
Vedení školy dopřálo našim žákum trochu pohodlí a to v podobě laviček různě rozmístěných po naší škole.
* články označeny touto jedinou hvězdičkou (nepleťte si je s hodnocením knih) jsou upraveny do ,,stravitelné podoby", protože z původních článků by někomu mohlo být špatně od žalůdku.
 
 

Reklama