╠ 9.číslo - únor 2009

Úvod IX.

26. května 2009 v 22:23 | ON

Milí čtenáři,
právě jste otevřeli deváté vydání vašeho školního časopisu Vodotrysk.
Pololetní šílenství je již naštěstí za námi a zbývá nám dalších pět měsíců na to, abychom si vylepšili svá skóre. Při této aktivitě zajisté uvítáte nějaké to čteníčko pod lavici...
V únorovém Vodotrysku jsme se zaměřili především na rodinu a zimní radovánky. Mimo to zde naleznete články o vysvědčení, zápisu do 1.třídy a jiných akcích. Seznámíte se také s narůstajícími aktivitami Vodotrysku, nebude samozřejmě chybět křížovka a...
Více říkat už nemá cenu...

"Ano! Slova jsou zbytečná! Bla bla bla bla...
Slov je moc! Až moc!"

Edna Módní; Úžasňákovi 2004

Pod čarou... - myšlenka čísla

26. května 2009 v 22:21 | ON
Podívejte se, co jste si udělala, to máte - na to nenadávejte!

Škopková; Slunce, seno a pár facek 1989

Katka Neumannová - patron čísla

26. května 2009 v 22:18 | Lea

Zásluhou vynikajících sportovních výsledků se Kateřina Neumannová pravidelně umísťuje na předních místech v anketě Sportovec roku. Poprvé se mezi deseti nejlepšími sportovci umístila již v roce 1993, kdy skončila jako devátá. Neumannová se sportu začala profesionálně věnovat už v roce 1991. Během své dlouholeté kariéry získala nejrůznější množství medailí a ocenění. Mezi její největší úspěchy patří například ZOH v Naganu, kde získala 2. místo na 5 km klasicky, k čemuž ještě přidala bronz za 10 km volně. Na další olympiádě v roce 2002 v Salt Lake získala dvakrát stříbro. Po olympiádě kvůli těhotenství svoji kariéru nakrátko přerušila, ale za svůj úspěšný návrat si zaslouží obdiv. Půl roku po porodu v prvním závodě zvítězila. Neumannová se ve svých 33 letech na olympiádě v Turíně 2006 stala olympijskou vítězkou na 30 km volně a získala i stříbro ve skiatlonu.
Neumannová získala ve své kariéře celkem sedmkrát prvenství v anketě Král bílé stopy.

Může pozice v rodině ovlivnit vaše schopnosti?

26. května 2009 v 22:17 | Evulka
Nedávno jsme v angličtině probírali zajímavé téma: Rodina. Jeden článeček v učebnici mě zaujal - vystupovala v něm psycholožka, která rozebírala to, jak může vaše pozice v rodině (nejstarší dítě, nejmladší dítě, jedináček) ovlivnit vaše vlastnosti. Možná si řeknete, že je to blbost, ale když se nad tím zamyslíte, tak je to celkem logické. Pokud jste nejstarším dítětem, obvykle byste měli být sebevědomí, ambiciózní, panovační, také zodpovědní, protože často musíte hlídat mladší sourozence; a dokonce někdy i agresivní. Když jste prostřední dítě, podle psychologů byste měli být nezávislí, soutěživí, protože se většinou se sourozenci v něčem předháníte; společenští, ale také žárliví a náladoví. Nejmladší děti prý bývají okouzlující, milující a někdy taky pořádně líné, protože mají starší sourozence, kteří jim mohou se spoustou věcí pomoci. A jedináčci? Jak si asi valná většina populace myslí, bývají rozmazlení, protože je většinou rodiče hýčkají a splní jim, co jim na očích vidí; sobečtí, ale abychom nezmiňovali jenom ty špatné vlastnosti, také výkonní, zodpovědní a nápadití. Nemůžeme říct, že to takhle je vždycky, to by byl holý nesmysl. Vždyť kdyby se náš charakter odvíjel jen od toho, v jakém pořadí jsme se narodili, byli bychom skoro všichni stejní. Svou roli hraje taky genetika a určitě taky my sami. Myslíte si, že jsou všechny nejstarší děti sebevědomé a panovačné? Nebo že jsou všechny prostřední děti žárlivé? Nebo že ti nejmladší benjamínci musí být zákonitě vždycky okouzlující? A proč by proboha měli být úplně všichni jedináčci rozmazlení? Jak se tak říká, výjimky vždy potvrzují pravidlo, a nejinak tomu je i v tomto případě.

Rozhovor s Mgr. Alexandrou Bartošovou

26. května 2009 v 22:16 | Borka
Co si představíte, když se řekne rodina?

Rodina? No, když vynechám takové ty sociologické kecičky, tak moji rodinu tvoří docela široký okruh lidí, kteří jsou mému srdci nejblíž..... protože mám ještě maminku, tak samozřejmě máma, protože vím, dokud ji mám, že pořád ještě je někdo, kdo za mě bez rozmýšlení bude cedit krev, když to bude nutné... a pak následují ti, za které zas já budu ochotně dělat totéž. můj syn, snacha a oba jejich chlapci... a protože my jsme družní a držíme pohromadě, tak samozřejmě i bratr Jaroslav s rodinou, sestřenice Ivana a její rodinka..., no, a možná ještě někdo další. Zkrátka, rodina jsou "moji lidé"!

Příběhy motivované skutečností

29. dubna 2009 v 17:59 | Jířa
Příběh 21-tileté Lenky
"Ahoj Lenko. Mamka mi říkala, že máš dnes zkoušku, tak jak dopadla?"
"No, víš, tati, já tu zkoušku odložila, protože mám pocit, že bych ji dnes neudělala."
"Jo, tak slečna má pocit! Tak ti oznamuju, že ty tvý pocity by sis měla nechat pro sebe, protože vzdělání…"

Co pro Vás znamená rodina a vztahy v rodině?

26. února 2009 v 13:32 | Anďa & Žanďa; F!F!na & Hláďa; Mazy & Párek
Odpovídala Mgr. DANA ŠPAČKOVÁ:

Rodiny a harmonie vztahů v ní si vysoce cením. Rodinné vztahy se zcela určitě promítají do vztahů společenských a naopak. Jakou máme společnost, takovou máme rodinu. Každý z nás kopíruje chování svých rodičů, sourozenců, proto je velice důležité, v jakém prostředí člověk vyrůstá. Je-li obklopen láskou, naučí se milovat, je-li v nepřátelství, naučí se nedůvěřovat. Ne každý má tu možnost vyrůstat v ideální úplné rodině a od toho se odvíjejí i další problémy.Vím že náctileté většinou tíží vztahy sourozenecké. Musíme si ale uvědomit, že i když se sourozenci mezi sebou perou, tvrdí, že jeden druhého nenávidí, ve skutečnosti je to úplně obráceně. Ztratí-li jeden druhého, je to pro oba krutá rána. Totéž platí i o vztazích s rodiči. I ti připadají dětem nespravedliví, zdá se jim, že jim ztěžují život. Je třeba zdůraznit, že i přísnost je určitý projev lásky. A jsou to právě rodiče, komu se můžeme svěřit, komu můžeme důvěřovat, kdo nás vyslechne, potěší, dodá odvahu. Přeji všem, aby se snažili o co nejlepší vztahy, aby měli milující, ale i přísné rodiče a aby se jednou takovými rodiči i stali.


Odpovídala Ing. ANNA MADROŇOVÁ:

Rodina pro mě znamená velice mnoho. Především zázemí, oporu při starostech a potížích, radu v nesnázích a při řešení problému, společné sdílení neúspěchů, ale také prožívání radostí z úspěchu. Na druhé straně pro mě znamená život v rodině velkou dávku tolerance, spoustu povinností a starostí, ty jsou ale součástí života každého a nedá se jim vyhnout! Také dobré rodinné vztahy jsou pro mě velice důležité, protože bez nich nemůže rodina fungovat správným způsobem a vytvářet atmosféru klidu a pohody, kterou tolik potřebujeme. Když hovořím o důležitosti své rodiny pro mě, nemám na mysli jen nejbližší rodinné příslušníky, ale celou svoji velikou rodinu, každý z nich je pro mě nenahraditelný.


Odpovídala Mgr. LEONA KARASOVÁ:

Rodina a vztahy v rodině jsou pro mě to nejdůležitější na světě.


Ještě jednou všem opravdu děkujeme za ochotu a spolupráci.

Lyžování

26. února 2009 v 13:28 | Máňa
I když letos sněhu není moc, i osmáci se od 12. - 14. ledna dočkali lyžařského kurzu, který minulý rok pro nepříznivé podmínky nebyl. Na rozdíl od sedmých ročníků měli osmáci kurz zkrácený - z týdne na tři dny. (To je pochopitelné.)
Byli rozděleni do dvou skupin - běžky a sjezd. Běžky vedl p. uč. Mgr. D. Širhal a střídavě p. uč. Mgr. D. Kolářová a p. zástupkyně Ing. O. Řezníčková. Běžkaři byli rozděleni na kluky a holky. Sjezdy měly p. uč. Mgr. M. Večeřová, Mgr. J. Procházková, Mgr. I. Doležalová a Mgr. M. Matulová. Sjezdaři se dělili na profíííky, pokročilé a začátečníky. Jezdilo se v Novém Městě na Moravě a v jeho okolí. Žádná ,,mrtvola", ani nikdo zraněný. Asi jsme do toho šli s malým nadšením!

Bruslení

26. února 2009 v 13:27 | Máňa
Jednu chytrou učitelskou hlavu napadlo, že by si žáci mohli užít taky trochu zimních radovánek. Konkrétně na ledu. A potom jako mávnutím kouzelného proutku za školou vyrostlo kluziště. Přesně na místě, kde se v létě ozývají rány do míčů na vybíjenou a fotbal.
Naše šéfredaktorka p. uč. Schmidová vymyslela, pan školník zařídil a hasiči polili. Bruslit se chodilo v tělocviku i po škole. Využívalo se mrazů do posledního bodu. Ale příroda nebyla vlídná a poslala na nás oteplení. Kluziště zmizelo stejně rychle jako vyrostlo. Vlastně úplně ne. Proměnilo se jenom ve velkou louži. Musíme jenom doufat, že mrazy zase přijdou, abychom se mohli zase všichni radovat z ledové nadílky.

SKI BUS Velké Meziříčí

26. února 2009 v 13:25 | *Sibyla*
SKI areál Velké Meziříčí nabízí levnou dopravu na Fajtův kopec - SKI BUSem z různých zastávek ve Velkém Meziříčí. Platba vás přijde na pouhých 10 Kč včetně lyží, snowboardu, sáňek a dalších předmětů, na kterých lze sjet svah. Děti do 6 let mají cestu zdarma, stejně jako psi, invalidé a politici. Více informací naleznete na www.skivm.cz.

Historie hokeje v Křižanově

12. února 2009 v 16:16 | Párek & Krůža & E. Nagyová
Hokej se začíná v Křižanově hrát už za války. Hraje se na rybnících, hlavně na Hornoměstském. Vedení hokejistů se ujímá pan učitel Josef Sklenář, tělocvikář a velký sportovec. Tehdejšími hráči hokeje jsou Miloš Bárta, Boh. Bojanovský, MUDr. Zdeněk Vodička, Ing. Jan Špárník a další. V okolí Křižanova se hokej nehraje, hráči jezdí na utkání do Brna apod. Po panu Sklenářovi vede hokej Jiří Hron, po organizační stránce zajišťuje chod oddílu Stanislav Holánek a Antonín Rosa.
Později se vedení oddílu ujímá Antonín Sláma, Rudolf Šalbaba a Ladislav Kolář. To se již hraje na hřišti u školy. Později bylo zřízeno kluziště na Výpustku a postupně je upravováno. O hokejový oddíl se pak stará Antonín Kania, který jej vede až do roku 1979. Po něm nastupuje Petr Veselý a Radek Štěpánek. Zimy jsou však velmi mírné, málo mrzne, na hřišti se nedá trénovat ani hrát. Hokejsté si pronajímají na tréninky stadiony a také zápasy se hrají na zimních stadionech. Areál kluziště je využíván pouze v letních měsících k hraní tenisu, posléze chátrá a nakonec je na pokyn Obecního úřadu úplně zrušen.
Hokej se od roku 1947 hraje až do dneška. V celé historii křižanovského hokeje se vystřídalo mnoho hráčů a trénérů a vyměnilo se už mnoho sad dresů.

Vysvědčení

12. února 2009 v 16:15 | Ivča
Ve čtvrtek 29.1.2009 se na všech základních školách rozdávalo pololetní vysvědčení. Naše škola nebyla výjimkou. Pro některé tento den byl radostný, pro některé možná krizový. Hlavně pro ,,deváťáky" bylo toto pololetní vysvědčení hodně důležité. Tak doufám, že se vám snad povedlo, tak jak jste chtěli. Vy, kterým se pololetní vysvědčení moc nepodařilo, nezoufejte. Rodiče určitě zlost brzy přejde. Na nás všechny, ať s povedeným, nebo nepovedeným vysvědčením, čekaly volné dny jarních prázdnin, na které jsme se určitě už všichni dlouho těšili. Snad jste si je všichni pořádně užili a na nějaké vysvědčení si ani nevzpomněli.

Výsledky pedagogické rady:
Prospělo: 317 žáků
Prospělo s vyznamenáním: 176 žáků
Neprospělo: 9 žáků
Pochvala tř. učitele: 53 žáků
Napomenutí tř.učitele: 12 žáků
Důtka tř. učitele: 13 žáků
Důtka ředitele školy: 5 žáků
Snížený stupeň z chování: 2 žáci

Pohádkový zápis

12. února 2009 v 16:13 | Anďa & Žanďa
I bezstarostná léta předškolního věku jednou končí a nezbývá nic jiného, než se na dlouhá léta upsat škole.
Letošní zápis dětí do 1. tříd proběhl 22. a 23. ledna 2009 ve školní družině, obohacený o kouzlo, o které se postarali naši spolužáci ze 6. tříd převlečení za bytosti známé již jen z pohádek.
Předškoláci byli obdarováni stojany na tužky, jež byly také díly nás - šesťáků. Jejich příprava proběhla za pomoci paní učitelek Koudelové a Bradáčové během dvou vyučovacích hodin. Hlavním cílem byl hezký výrobek a spokojenost dětí. Začínalo se stříháním trávy a končilo krásným zeleným stojanem s beruškou. Musíme se pochválit - vše jsme udělali s láskou pro to, abychom dětem mohli darovat trochu radosti.
Všem, ale především budoucím prvňáčkům, přejeme hlavně trochu chuti do školního života...

Kalendář akcí

12. února 2009 v 16:12 | redakce
9.2. - Divadlo o Perníkové chaloupce pro 1.stupeň v Katolickém domě
13.2. - Přednáška o Japonsku od 19:30 v Katolickém domě
14.2. - Divadlo Dlouhý, Široký a Bystrozraký od 18:00 v Katolickém domě
21.2. - Film Hlídač č.47 od 19:30 v Katolickém domě
27.2. - Přednáška o Indii od 19:30 v Katolickém domě
28.2. - Výroba masek s Džunglí a Vodotryskem od 13:00 v Katolickém domě
28.2. - Film Anglické jahody v Katolickém domě
7.3. - Šití panenek pro Unicef od 13:00 v ŽŠ Křižanov

Zveme vás...

12. února 2009 v 16:10 | redakce
Víme, že je mezi vámi mnoho dobrých pisatelů (např. Soutěž o nejkrásnější pohádku). Proto neváhejte a přijďte 21.2.2009 v 17:00 do Katolického domu na setkání redakce. Rádi vás uvidíme!!!

Stmívání a další...

12. února 2009 v 16:07 | *Sibyla*
TWILIGHT AND MORE...

V rámci projektu na rozvoj čtení jsme se rozhodli věnovat stránku knižním novinkám.
A abych to tak nějak "nakousla", začínám jedním ze světových bestsellerů - Stmíváním, jehož autorkou je Stephenie Meyerová. Během posledního půlroku se tato kniha dostala do popředí čtenářského světa. Není to ale jenom tím, že příběh o dívce a upírovi se dočkal také filmového zpracování, ale také tím, že je neuvěřitelně chytlavý a pro dnešní čtenáře naprosto fantastický. Sama jsem měla tu možnost přečíst si všechny tři zatím vyšlé díly: Stmívání, Nový měsíc a Zatmění.
Březen je pro tuto ságu velmi důležitý, protože bychom se měli dočkat čtvrtého dílu, který ponese název Rozbřesk a také bude odstartováno natáčení Nového měsíce, na který se můžeme těšit už letos na podzim.
Když porovnám názory na tuto ságu jak od lidí, které znám, tak od lidí z internetu, moc se neliší. Všichni v mém okolí jsou z filmu i z knížek naprosto unešení, kdežto na netu se vždy najde nějaký hnidopich. Osobně si myslím, že všechny tři díly jsou decentním mixem hororu, dramatu a romantiky, což vyhovuje takřka všem.
Knížky si můžete zakoupit téměř ve všech větších knihkupectvích za cenu kolem 300 Kč nebo si je můžete půjčit v každé vybavenější knihovně (tu naši křižanovskou jsem zatím neměla možnost prozkoumat).
Stmívání Online můžete sledovat např. na webu: www.filmax.cz, což myslím, hodně z vás ocení. Pokud chcete mít spíše kulturní zážitek, můžete si vyrazit do kina, kde film hrají už od 27.11. 2008 (Palace cinema - Olympia, Velký špalíček Brno a další...).
Ságu Stmívání můžu vřele doporučit jak ve filmovém, tak v knižním vydání, určitě nebudete zklamaní.
P.S. Pokud by vás nebavil příběh očima Belly, můžete si online přečíst Půlnoční slunce - Stmívání očima Edwarda, jež autorka zatím nechce vydávat v knižní formě.

Křížovka

12. února 2009 v 13:33 | Deň

1. Jméno hlavní hrdinky.
2. Anglický název Stmívání.
3. Upír, který se snaží zabít Bellu.
4. Edward je … .
5. Jediná žena v nepřátelské smečce.
6. Jak říká Bella svému autu, které dostane od otce?
7. Druhý díl Stmívání.
8. Bella má v Edwardově přítomnosti pocit … .

Soutěž o nejlepší fotografii

12. února 2009 v 13:27 | redakce
Školní časopis Vodotrysk ve spolupráci s Křižanovským zpravodajem vyhlašuje na měsíc březen soutěž

O NEJLEPŠÍ FOTOGRAFII,
KTERÁ TĚ ZACHYCUJE PŘI ZIMNÍCH RADOVÁNKÁCH

Své příspěvky zasílejte na e-mail vodotrysk-redakce@seznam.cz nebo odevzdávejte p. vychovatelce Radomíře Schmidové ve školní družině nejpozději do 13.března 2009.
První tři výherce vybrané porotou cena zaručeně nemine!
Doufáme tedy, že se zúčastníte! Čekáme na vaše fotografie!

Sudoku

12. února 2009 v 13:25 | ON
zdroj: Velká kniha sudoku na každý den 4

Pod čarou...

12. února 2009 v 13:22 | Jířa
Tak promiň, že žiju, že jím a že piju.
Tvé výčitky slýchám, tak promiň, že dýchám.
Tak promiň, že toužím a láskou se soužím.
Láskou se ničím, tak promiň, že křičím.
Tak promiň, jsem tady a mám své vady.
Tak za ně pykám a zase ti říkám:
Tak promiň!
 
 

Reklama